Basın toplantısı gerçekleştiren Jens Stoltenberg, "Rusya, 2010 yılında stratejik konseptte dış ortak iken şimdi direkt tehdit olarak tanımlanıyor."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya'nın başkenti Madrid'de devam eden 32. NATO Zirvesi'nde yeni stratejik konseptin kabul edildiğini duyurdu.

Amerikan Başkanı Joe Biden: Bu terörist lideri artık yok Amerikan Başkanı Joe Biden: Bu terörist lideri artık yok

nato-9

Madrid Stratejik Konsepti'nin Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan beri en kötü döneminde kabul edildiğini söyleyen Jens Stoltenberg, "Rusya, Avrupa'da barışı yıktı.

avrupa nato-2

NATO olarak doğu kanadımızdaki mevcudiyetimizi güçlendireceğiz ve birliklerimizi önceden belirlenmiş birimler ve yeni kapasitelere dönüştüreceğiz."

Yeni stratejik konseptin Rusya'nın artık daha ciddi ve direkt bir tehdit olduğunu açık bir şekilde ortaya koyduğunu NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Soğuk Savaş döneminden beri ilk defa bu tip bir plan kabul ediyor. Bu, güvenlik açısından bir dönüm noktasıdır. 2010 yılında Lizbon'da kabul edilen stratejik konseptten çok daha farklı."

"Liderler Ukrayna'ya çok güçlü bir destek mesajı gönderdiler. Ukrayna'ya daha çok askeri malzeme, silah ve ağır silah gönderilecek." diyen Jens Stoltenberg, "NATO'nun Ukrayna'ya ekonomik ve askeri yardımlarının devam edeceğini, güçlü ve bağımsız bir Ukrayna'ya olan desteklerini bu şekilde gösterdiklerini" söyledi.

Jens Stoltenberg, Almanya, Norveç gibi bazı ülkelerin Ukrayna'ya yeni askeri malzeme ve silah göndereceğini açıkladığını, diğer ülkelerin de benzer kararlar alacaklarını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Uzun bir savaş için hazırlıklı olmalıyız."

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularına dair endişeleri olan Türkiye'nin dün bu ülkelerle birlikte imzaladığı üçlü muhtıraya da atıfta bulunan Jens Stoltenberg, "Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO için iyi bir anlaşma. Çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Tüm müttefiklerimizi savunmaya hazırız. Buna Finlandiya ve İsveç de dahil."

Jens Stoltenberg, "NATO'nun kapılarının açık olmaya devam ettiğini" vurguladı.