Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'da ilhak ettiği toprakları Rusya'nın parçası olarak asla tanımayacaklarını duyurdu.

Dünya Kupası son finalisti Hırvatistan ilk maçına çıkıyor Dünya Kupası son finalisti Hırvatistan ilk maçına çıkıyor

Jens Stoltenberg, NATO karargahında gerçekleştirdiği basın toplantısında, Rusya'nın Ukrayna'daki 4 bölgeyi ilhakının gayrimeşru ve yasa dışı olduğunu, bu toprakları Rusya'nın parçası olarak asla tanımayacaklarını söyledi.

nato-12

Bunun, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa topraklarında görülen en büyük zorla ilhak girişimi olduğunu, Ukrayna topraklarından kabaca Portekiz büyüklüğünde bir alanın Rusya tarafından yasa dışı bir şekilde silah zoruyla ele geçirildiğini, "Sahte referandumlar Moskova'da yapıldı ve uluslararası hukuku tamamen ihlal ederek Ukrayna'ya dayatıldı."

thumbs_b_c_ded618d1dffc21383959a48887dd39b2

Jens Stoltenberg, "Bu topraklar Ukrayna'dır. Donetsk Ukrayna'dır. Luhansk Ukrayna'dır. Herson Ukrayna'dır. Zaporijya Ukrayna'dır. Kırım'ın Ukrayna olduğu gibi."

Zayıflık göstergesi

Rusya'nın Ukrayna topraklarını ikinci kez zorla ele geçirdiğinin altını çizen Jens Stoltenberg, "Bu, savaşın başlamasından beri en ciddi tırmanışı temsil ediyor."

İlhak kararını "güç değil, zayıflık göstergesi" olarak gören Jens Stoltenberg, "Bu, savaşın planlandığı gibi gitmediğinin ve Vladimir Putin'in stratejik hedeflerinde tamamen başarısız olduğunun itirafıdır."

Ukrayna'ya desteğe devam

Jens Stoltenberg, "Vladimir Putin'in amacı bizi Ukrayna'yı desteklemekten caydırmak ama bunda başarılı olamayacak."

Ukrayna'ya destek sağlanmasının bu ülkenin kendini savunması NATO müttefiklerinin güvenliği için şart olduğuna işaret eden Jens Stoltenberg, "Vladimir Putin'in kazanmasını istemiyoruz çünkü kazanırsa Rusya gibi otoriter ülkelerin askeri güç kullanarak hedeflerine ulaşabilecekleri mesajı çıkacaktır. Bu da tüm dünyayı daha tehlikeli hale getirecek."

Vladimir Putin'in nükleer söylemi

"Vladimir Putin'in nükleer söylemi tehlikeli ve pervasızcadır." diyen Jens Stoltenberg, Vladimir Putin'in nükleer meseledeki duruşuyla ilgili değişiklik görmediklerini söyledi.

"Rusya'nın yaptıklarını yakından takip ediyoruz. Rusya, nükleer savaşın asla yapılmaması gerektiğini anlamalıdır. Eğer nükleer silah kullanırlarsa bunun Rusya için ciddi sonuçları olacaktır. Bu, Rusya'ya çok açık bir şekilde iletildi."

Ukrayna'nın NATO üyeliği

Ukrayna'nın üyelik başvurusu hakkında Jens Stoltenberg, "Ukrayna'nın kendi yolunu, ne tür bir güvenlik düzenine gireceğini seçme hakkı vardır."

Jens Stoltenberg, Ukrayna'nın üyeliğine sadece 30 NATO üyesinin karar verebileceğini, üyelik için oy birliği gerektiğini kaydetti.