Amerika'da, New York Polis Teşkilatı Müslüman Polisler Derneği üyelerinin sel felaketinde mağdur olan milyonlarca Pakistanlı için topladığı yardımlar.

Dernek üyeleri tarafından, ağustos ayında Pakistan'ı vuran selden etkilenen insanlar için toplanan giysi ve temizlik malzemeleri, New York John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'ndaki THY kargo yetkililerine teslim edildi.

08_Nisan_16_07_AA-29116510

Teslimat esnasında Türkiye'nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve Pakistan'ın New York Başkonsolosu Ayesha Ali ile Pakistan asıllı New York Belediye Başkanı Kıdemli Danışmanı Ahsan Chughtai ve New York Belediyesi Toplum Savunucu Kashif Hussain hazır olarak bulundu.

08_Nisan_16_07_AA-29116512

Pakistan'ın New York Başkonsolosu Ayesha Ali, sel felaketinde 1700'ün üstünde Pakistanlının hayatını kaybettiği ve 33 milyon kişinin felaketten etkilendiği yapılan yardımın, ülkesi için önemli olduğunu söyledi.

thumbs_b_c_5c5892ba892f4c2d624d7974c4d0e4bc

Ayesha Ali, "Pakistan'a bu ilk sel yardım malzemesi sevkiyatımızın sağlanmasında aracı olan meslektaşım ve yakın arkadaşım Türk Başkonsolosu'na çok minnettarım. Yardım paketlerini Pakistan'a ücretsiz götüren Türk Hava Yollarına özel teşekkürlerimi sunuyorum."

Türkiye'nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür de Türkiye'nin ve THY'nin her türlü felakette "kardeş ülke Pakistan'a yardım elini uzattığını" hatırlatarak sel felaketini öğrendiklerinde duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Başkonsolos Reyhan Özgür, "Geçmişten beri iyi ilişkilere sahip olduğumuz NYPD bünyesindeki Müslüman Polisler Derneğinin topladığı yardım malzemelerini, THY kargosuyla salı günü Pakistan'ın Karaçi şehrine ulaştırmış olacağız."

Yardımlar devam edecek

NYPD Müslüman Polisler Derneği Başkanı Adeel Rana Pakistan'daki sel felaketinde milyonlarca insanın evlerinin su altında kaldığını ve her türlü yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek bu insanlık dramına kayıtsız kalamadıklarını, ilk kargodan sonra New York'tan yardım göndermeye devam edeceklerini söyledi.

Dijitalleşmenin beraberinde getirdiği yeni nesil tehlike Dijitalleşmenin beraberinde getirdiği yeni nesil tehlike

Yardım kargosunun Pakistan'a ücretsiz ulaşmasına aracılık eden Başkonsolos Reyhan Özgür ve THY'ye ayrı bir teşekkürü borç bildiklerini kaydetti.

NYPD Müslüman Polisler Derneği Başkan Yardımcısı Başkomiser Ali Hammutoğlu New York'un üç ayrı noktasında teslimat merkezleri oluşturduklarını, kısa zamanda tahminlerinden çok daha fazla yardım malzemesi toplandığını anlattı.

Derneğin tek Türk yöneticisi Ali Hammutoğlu, bir sonraki kargoda, ilk yardım faaliyetlerinde kullanılmak üzere 20 tonluk tıbbi malzemenin Pakistan'daki afetzedeler için yola çıkacağını duyurdu.