Kredi derecelendirme kuruluşu "Gelişen Piyasalar Görümümü" başlıklı raporunda, Türkiye’nin gelecek yıl yüzde 4,8 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiği belirtildi.

thumbs_b_c_4be6bff8901057c35ac7ea0e367b9366

Raporda, “Türkiye’nin mali çıpası ve ekonomik aktiviteyi destekleyen güçlü kredi büyümesi, kamu maliyesinin dayanıklılığını sürdürmesini sağlayacaktır.”

Demografik görünümün gelişen piyasalardaki bankaların performanslarına olası etkisinin değerlendirildiği raporda, “Yaşlanan iş gücü, Doğu Avrupa ve Rusya'da bankaların karlılığını düşürecektir.

Orta Asya ve Türkiye'deki bankalar genç ve artan nüfustan gelen kredi talebinden daha çok yararlanacaktır.”

Gelişen piyasalarda enflasyonist baskıların en çok Latin Amerika ülkelerinde ve Türkiye’de belirgin olduğu belirtilen raporda, enflasyonun Endonezya ve Çin’de sabitlendiği belirtildi.

Enflasyon Rusya’da artarken, Hindistan’da düşmeye başladığı kaydedilen raporda, gelişen piyasaların büyük çoğunluğunda ekonomik aktivitenin 2022 yılında yeniden salgın öncesindeki seviyesine dönmesinin beklendiği bildirildi.

Moody’s raporunda, gelişen piyasalarda 2022 yılında ekonomik büyümenin bu yıla göre daha düşük kalmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Gelişen piyasalarda gelecek dönemde sıkı finansal koşulların devam etmesinin beklendiğini raporda, bu piyasalardaki zayıf görünümdeki şirketlerin kredi gerilimi ile karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

Moody’s 4 Kasım'da Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükseltmişti

Raporda değerlendirmelerine yer verilen Moody’s Başkan Yardımcısı Ariane Ortiz-Bollin, “Gelecek sene (gelişen piyasalarda) kredi koşullarının dengelenmesi bekleniyor.

Yüksek kaldıraçlar ve kötüleşen finansal koşullar, daha zayıf gelişmekte olan piyasalar için kredi risklerini artıracaktır."

Ortiz-Bollin, "Çoğu ekonomide enflasyon yavaşlayacak artan gıda ve yakıt maliyetlerinden kaynaklanan riskler yüksek seviyede."

Moody’s geçen hafta yayımladığı "Küresel Makro Görünüm 2022-23" başlıklı raporda Türkiye’ye dair büyüme tahminlerini yükseltmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 6'dan yüzde 9,2’ye, 2022 yılına dair büyüme beklentisi yüzde 3,6'dan yüzde 4,8'ye çıkarmıştı.