Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'de yaptığı değişiklikler.

Değişiklik kapsamında, tüzel kişilerin dövizden Türk lirası mevduata geçişte sağlanacak destek için, söz konusu döviz tevdiat ya da döviz cinsinden katılım fonu hesaplarının 30 Haziran tarihine kadar açılmış olması şartı, 30 Eylül tarihine kadar uzatıldı.

merkez bankası-7

Sektör, 10 ayda en çok dış satımı İtalya'ya yaptı Sektör, 10 ayda en çok dış satımı İtalya'ya yaptı

Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31 Aralık 2021 yılı ile 30 Eylül 2022 yılında herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi durumunda dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebilecek.

Söz konusu tebliğ, döviz tevdiat hesapları ve döviz cinsinden katılım fonlarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine sağlanacak desteğe dair usul ve esasları düzenliyor.