Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına dair eylül ayı öncü verilerini açıkladı.

Ağustos ayında yüzde 7,9 olan yıllık enflasyon, eylül ayında yüzde 10'a çıkarak Aralık 1951 yılından beri en yüksek orana ulaştı. Enflasyon, Aralık 1951 yılında yüzde 10,5 olarak kayıtlara geçmişti.

almanya enflasyon

Enflasyona dair beklenti, eylül ayında yüzde 9,4'e yükselmesi yönündeydi. Almanya'da yıllık enflasyonun avro döneminde ilk defa çift haneye çıkması dikkati çekti.

almanyaa-1

Ülkede enflasyon, aylık bazda yüzde 1,9 yükseldi.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 43,9 artması dikkati çekerken, yıllık artış gıda fiyatlarında yüzde 18,7 ile ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Hizmetlerde artış yüzde 3,6 oldu.

AB uyumlu TÜFE eylül ayında aylık bazda yüzde 2,2 ve yıllık bazda yüzde 10,9 yükseldi.

Endişe verici

Destatis açıklamasında, rekor enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı ve artan enerji fiyatlarından kaynaklandığı belirtilerek, "Özellikle enerji fiyatları, Ukrayna'da savaşın başlamasından beri önemli ölçüde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde önemli bir etkisi oldu."

Toplu taşımada aylık 9 avroluk bilet ve yakıtta vergi indirimi uygulamasının ağustos ayında sona ermesinin enflasyonun artmasında etkili olduğu kaydedildi.

Commerzbank Başekonomisti Jörg Kramer, konuya dair değerlendirmesinde, 1970 yıllarında bile enflasyon oranı bu kadar yüksek olmadığını belirterek, "Fiyatlar ayrıca enerji fiyatlarının ötesinde daha hızlı şekilde yükseliyor. Bu endişe verici."

Yüksek enflasyonun tüketicilerin satın alma gücünü azalttığını ve onları tasarruf etmeye zorladığını, yüksek enerji fiyatları nedeniyle birçok ticari faaliyetin karsız hale geldiğini söyledi.

Almanya, Moskova'nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattı üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği sarmal bir enerji kriziyle karşı karşıya. Bölgede savaşa dair endişeler enerji kaynakları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti bu kış sanayinin çarklarının dönmesi, ışıkların açık, evlerin sıcak kalmasını sağlamak için çabalıyor.

Enerjideki yüksek fiyatlar, tüketicilerin satın alma gücünün düşmesine ve üretimin birçok şirket için karsız hale gelmesine neden oluyor.

Ülkede enerjiyi yoğun şekilde kullanan şirketler, üretimlerini şubat ayından beri yüzde 7 azalttı.

Alman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği 1.100 şirketle yaptığı ankete göre, ülkede şirketlerin yüzde 52'si yüksek enerji fiyatları nedeniyle ekonomik varlıklarını tehdit altında hissediyor.

Merkez Bankası'ndan yeni adım! İşte detaylar Merkez Bankası'ndan yeni adım! İşte detaylar

Fiyat artışları Almanya’da siyasi ekonomik olarak giderek büyüyen bir sorun haline geliyor. Doğu Almanya'nın bazı şehirlerinde bu hafta başı binlerce kişi yüksek enflasyona karşı gösteri yaptı.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), 19 Eylül tarihinde ekonomiye dair yayımladığı raporda, enerji krizi nedeniyle Alman ekonomisinin resesyona girdiğine işaretlerin giderek arttığını ve enflasyonun gelecek aylarda çift hanelere ulaşabileceğini belirtmişti.