Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zorunlu bağış ve kayıt parası alındığına yönelik şikayetler üzerine inceleme başladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Haziran'da 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul yöneticileriyle gerçekleştirdiği buluşmalarda, Türkiye'deki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçeyi genel müdürlüklere aktardıklarını belirterek velilerden kayıt parası istenmemesi için çağrı yaptı.

Bursa'da Kantinsiz okullara ‘Gezen Kantin’ hizmeti Bursa'da Kantinsiz okullara ‘Gezen Kantin’ hizmeti

milli eğitim bakanlığı-13

Bakan Mahmut Özer, süreci hassasiyetle takip ettiklerini, kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini bir kez daha söyledi.

milli eğitim-13

Velilerden gelen şikayetler doğrultusunda harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, 65 şikayet konusuna yönelik inceleme başlattı. Tamamlanan soruşturmalarda sorumlular hakkında "görevden alma, uyarı, kınama" gibi disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl ilk defa Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde olduğu gibi Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı anaokuluna, ilkokula ve ortaokullara da doğrudan bütçe göndermeye başlamış ve okul yöneticilerin bütçelerini kendilerinin planlamalarına imkan sağlamıştı.