İlk web sitesinin erişime açılması 31 yıl aradan sonra internet kullanıcıları günümüzde en çok Google'ı ziyaret ediyor, YouTube'da vaktini geçiriyor.

İngiliz bilim insanı Tim Berners-Lee, "World Wide Web" (www) projesini tanıtan bir metnin yer aldığı ilk web sitesini 20 Aralık 1990 yılından beri yayınlandı.

google-3

Sadece İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (CERN) erişime açık olan web sitesi, 6 Ağustos 1991 yılında Berners-Lee'nin bu siteyi herkesin kullanımına açmasıyla birlikte bugün kullanılan web sitelerinin ilk örneği hayata geçti.

sosyal medya-1

İlk web sitesinin erişime açılmasından sonra geçen 31 yıllık süreçte birçok web sitesi kullanıma sunuldu. Bu siteler arasında öne çıkanlar yıldan yıla değişiklik gösterse de arama motorları ve sosyal ağ siteleri kullanıcılardan yoğun ilgi gördü.

youtub

Her ziyarette YouTube'da 21 dakika 47 saniye, Facebook'ta 10 dakika harcanıyor

youtube

2001 yılında en popüler web siteleri listesinde MSN, Yahoo ve eBay öne çıkarken, 2007 yılında sıralama Yahoo, Google ve Ebay şeklinde değişti. MSN, Myspace, AOL gibi siteler dönemin popüler siteleri arasında yer alırken, zaman içerisinde bu platformların aralarında yer aldığı birçok site popülerliğini kaybetti. 2012 yılında en popüler web siteleri arasında ilk 3 sırayı Google, Facebook ve YouTube oluşturdu.

Günümüzde 2 milyar web sitesi bulunuyor. Amerikan arama motoru pazarlama şirketi Semrush'ın Haziran 2022 verilerine göre, en çokziyaret edilen web siteleri arasında ilk sırada 47,8 milyar ziyaretçi ile Google yer alıyor. Google'ı; YouTube (46,8 milyar), Facebook (10,6 milyar), Wikipedia (5,8 milyar) ve Twitter (4,8 milyar) takip ediyor.

Togg, Konsept Akıllı Cihazını Zorlu Center'da Togg, Konsept Akıllı Cihazını Zorlu Center'da

Similarweb'in verilerine göre, ziyaret başına en çok vakit geçirilen siteler arasında ise zirvede YouTube yer alıyor. İnternet kullanıcıları her ziyaretlerinde YouTube'da ortalama 21 dakika 47 saniye geçiriyor. Google'da 11 dakika 4 saniye, Twitter'da 10 dakika 40 saniye, Facebook'ta 10 dakika, Instagram'da 7 dakika 49 saniye harcanıyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 93'ü sosyal medya kullanıcısı

Kullanıcıların sosyal medyaya olan ilgisi popüler web siteleri listesinin şekillenmesinde önem taşıyor.

Statista'nın verilerine göre, Nisan 2022 yılı itibarıyla dünyada 5 milyar aktif internet kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 63'ünü oluşturuyor. 5 milyar internet kullanıcısının yüzde 93'ü sosyal medyayı kullanıyor.

Nüfusa oranla en çok aktif sosyal medya kullanıcısına sahip ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Güney Kore öne çıkıyor. Türkiye'de sosyal medya kullanıcıları toplam nüfusun yüzde 80,8'ini oluşturmakta.