"İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği" MAZLUMDER'den açıklama;

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde e-reçete sistemine 5 yeni dil eklendiğini açıklamıştır.

Bu diller içerisinde Kürtçe’nin yine yer bulamamış olması haklı eleştirilere yol açmıştır. Bu eleştiriler sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından verilen cevapta, “Kendi vatandaşlarımız için yabancı dilde reçete yazılması söz konusu değildir” denilerek, bu dillerin eklenmesinin sebebinin turistler ve yabancı uyruklu hastalar olduğu ifade edilmiştir.

Yabancı uyruklu hastalar ve turistler için gerekli ve olumlu bulduğumuz bu çalışmanın Türkçe dışında diller kullanan vatandaşlardan sakınılması doğru değildir. Bunun ifade ediliş biçimi ise şık olmadığı gibi mantık hataları da taşımaktadır.

Deprem felaketinde bir baba ve Hayatta kalma mücadelesi Deprem felaketinde bir baba ve Hayatta kalma mücadelesi

Yabancılara gösterilen bu toleransın ülkenin asli unsurlarından olan milyonlarca Kürt’e gösterilmemesi, on yıllardır süregelen pek çok ayrımcılık örneği ile birlikte değerlendirildiğinde, Kürtlere ve Kürt diline karşı sergilenen kabul edilemez tutumların yeni bir numunesi olarak not edilmesine yol açmaktadır.

Kaldı ki Kürtlerin nüfusu Türkiye sınırlarından ibaret değildir. Her yıl İran ve Irak Kürdistanı ile Suriye coğrafyasından çok sayıda Kürt Türkiye’ye turizm ve ticaret amacıyla gidip gelmektedir. Yine bu şekilde çok sayıda sığınmacı Türkiye’de bulunmaktadır.

MAZLUMDER Olarak,

Devlet Kurumlarını bir an önce bu ayrımcı tavırlardan vazgeçmeye ve konu özelinde milyonlarca insanın ana dili olan Kürtçe'yi de bu listeye ekleyerek olumlu bir adım atmaya davet ederiz.

Editör: Yüksel Aslan