Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bilgi manipülasyonunun, bilgi ekosistemini etkilemek, bozmak ve çarpıtmak için çeşitli içeriklerden yararlanılarak yapıldığı hatırlatıldı.

twet

Bu içeriklerin, halkın tutumlarını ve inançlarını etkilemek, bireyleri belirli bir şekilde hareket etmeye, davranmaya ikna etmek nefret ve şiddeti kışkırtmak için kullanılabileceği yapılan açıklamada, yanlış bilgi ve propaganda yoluyla dezenformasyon ve manipülasyon çalışmaları ile toplumsal gerilimleri istismar etmenin, toplumda var olabilecek kutuplaşmayı artırmanın ve kurumlara olan güveni azaltmanın hedeflendiği açıklandı.

Bugün sosyal ağların kamuoyu oluşumuna katkı sağlamakla birlikte sosyal hareketlerin planlandığı, organize edildiği, başlatıldığı ve yönetildiği önemli araçlara dönüştüğü belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sosyal medya platformu Twitter'da, mayıs ayı içerisinde ülkemizdeki 12 milyon 479 bin hesap üzerinden 145 milyon adet tweet atılmış, bu tweetleri atan hesapların yüzde 23'ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu görülmüştür.

Mayıs ayı içerisinde ülkemizde sosyal medyada gündem olan 10 etiket (hashtag) incelendiğinde, bu etiketler üzerinde yoğun olarak etkileşimde bulunan hesapların yüzde 52'sinin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu anlaşılmıştır.

Süphan Dağı Mayıs'ta Beyaz gelinlik giydi Süphan Dağı Mayıs'ta Beyaz gelinlik giydi

Yapılan çalışma neticesinde özellikle sosyal medya Twitter üzerinden ülke gündemini meşgul ederek algı operasyonları yapan hesapların çoğunun bot hesap olduğu tespit edilmiştir."