Sosyal medya platformu Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, 2020 yılı seçimleri döneminde Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden hakkında çıkan haberi algoritmik.

Mark Zuckerberg'in Joe Rogan'ın podcast programında, 2020 yılı seçim döneminde Hunter Biden'ın dizüstü bilgisayarında babasının konumunu iş anlaşmaları için kullandığına yönelik ortaya çıkan habere dair yaptığı açıklamalar gündem oldu.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi hizmet vermeye devam ediyor TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi hizmet vermeye devam ediyor

mark

O dönem Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), seçim sonuçlarını etkileyecek dezenformasyonlara karşı dikkatli olunması uyarısı yaptığını belirten Mark Zuckerberg, bu nedenle algoritmik olarak haberi sansürlediklerini söyledi.

zuckerberg

Mark Zuckerberg, "Bu kararın yanlış olduğunu bilmek beni çok rahatsız ediyor. Yapmamamız gereken bir şeyi yaptık, en kötüsü de bu."

2016 yılında başkanlık seçimlerinde Rusya'nın çok fazla etkisi olduğuna işaret eden Mark Zuckerberg, "FBI bize geldi ve ekibimizdekilere dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bizi özellikle bu haber konusunda uyarmadı ama bu haber de bağlam dahilindeydi."

New York Post, Hunter Biden'ın bilgisayarını ortaya çıkarmıştı

New York Post gazetesi 14 Ekim 2020 yılında yayımladığı haberde, Hunter Biden'ın Delaware'deki bir bilgisayar tamircisinde bilgisayarının bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Başkan yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcının görevden alınması için Ukrayna'ya baskı yaptığı iddia edilmişti.

Söz konusu haberin Twitter ve Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda sansürlenmesi tepki çekmiş, Twitter'ın o dönemki CEO'su Jack Dorsey bu kararın hata olduğunu kabul etmişti.