Manyas'ta yağlık ayçiçeğinin tane tutma aşamasında yaşanan aşırı sıcaklarla yeterli yağış düşmemesine rağmen, verim genel olarak ilçe ortalamasında gerçekleşti.

Eylül ayı başında hasadına başlanan ayçiçeğinin hasadına ve alımlara ilişkin bilgi veren Manyas Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Sadettin Kalpakçı yılın ayçiçeği üretimi açısından çok zor geçtiğini ve hava şartlarının üretimi olumsuz etkilediğini söyledi.

Gökyüzünde yeniden doğuş: Baykar'ın İran kurtarma operasyonu Gökyüzünde yeniden doğuş: Baykar'ın İran kurtarma operasyonu

Kaplakçı, ilk anda piyasalarda yüksek fiyatlar oluşmasına rağmen ilerleyen günlerde ani düşüşler yaşanmasının ortak olmayan üreticileri zor durumda bıraktığını kaydederek, şunları ifade etti:

"Kooperatif olarak bize ortak olan üreticilerimiz yine ürünlerini çok iyi fiyattan sattılar. Bize 3 bin ton ürün taahhütü vermişlerdi, 305 ortağımızdan 2 bin 700 ton ayçiçeği teslim aldık. Manyas merkez ve kırsal Akçaova alım merkezlerimizde ayçiçeği ürün bedellerini teslimat sırasına göre üreticilerimize ödüyoruz. Manyaslı ortaklarımıza teslim ettikleri ayçiçeğinin yağ oranına göre toplam da 40 milyon lira civarında ödeme yapmayı bekliyoruz."