Sergey Lavrov, Endonezya'nın Bali Adası'nda gerçekleşen G20 ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Ukrayna ile tahıl sorunuyla alakalı müzakerelere hazır olduklarını belirterek, "Rusya ve Türkiye, Ukrayna suları dışında gemilerin boğazlara kadar güvenliğini sağlamaya hazır."

lavrov

Sergey Lavrov, "Bu sorunun tahıl ile dolu stoklarımızın kullanılmasıyla çözülmesine tarafımızdan engel yok. Batı, uyguladığı tek taraflı yasaklamalarla gemilerimizin sigortalanması ve limanlara girişleri, gıda ürünleri için ödemeler konusunda sorunlar yarattı.

Batı, Ukrayna tahılının Karadeniz'de limanlardan çıkarılmasını çok istiyorsa, Kiev'in bu limanları mayınlardan temizlemeye zorlanması ve gemilerin Ukrayna sularından çıkmasına izin verilmesi gerekiyor."

"Rusya, Türkiye ve Ukrayna arasında tahılla alakalı müzakereler ne zaman yapılacak" sorusu üzerine Sergey Lavrov, yurt dışında bulunması dolayısıyla bu konuda bilgi veremediğini belirtti.

Sergey Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ukrayna ve Türk meslektaşlarımızla tahıl sorunu konusunda müzakerelere hazırız. Bu sorunun çözümleri var. Ukrayna'nın kendi limanları üzerindeki blokajı kaldırması, limanları mayınlardan temizlemesi ve gemilerin güvenli şekilde çıkışını sağlaması gerekiyor.

Rusya ve Türkiye, Ukrayna suları dışında gemilerin boğazlara kadar güvenliğini sağlamaya hazır. Bu gemiler, bundan sonra Akdeniz'e kendi başına girer ve nihai piyasalara ulaşır."

Bu zamanda askerlerin önemli rol oynadığını gösteren Sergey Lavrov, "Batılı ortaklarımız bu süreç için uluslararası izleme mekanizmasını kendi, yani NATO askeri deniz kuvvetleri ile oluşturmaya çalışıyor."

Boris Johnson'u kendi partisi izole etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın istifa etmesine dair Sergey Lavrov, "Boris Johnson, öncelikle dış etkilerin peşinden koşan birisidir. O, siyasi kariyerini yükseltmek için iktidarda tutunuyordu. Herkes Rusya'nın izole edilmesi gerektiğini söylüyor Boris Johnson'u kendi partisi izole etti."

İspanya tarihinin en sıcak temmuz ayını yaşadı İspanya tarihinin en sıcak temmuz ayını yaşadı

"İngiltere'nin son yıllarda Rusya'ya yönelik agresif siyaset izlediğini ve bunun için Ukrayna'yı kullandığını" belirten Sergey Lavrov, "İngiltere, Avrupa kıtasında dayanağının olması ve siyasetini ilerletmesi için Avrupa Birliği'nin çıkarlarını dikkate almayarak Polonya, Baltık ülkeleri ve Ukrayna ile aktif şekilde yeni bir ittifak kurmaya çalıştı."

G20, kuruluş amaçları doğrultusunda kullanılmıyor

Bazı Batılı meslektaşlarının, "Sergey Lavrov ile G20 toplantısında fotoğraf çektirmek istemedikleri" yönündeki açıklamalarını değerlendiren Sergey Lavrov, "Kimseyi fotoğraf çektirmeye davet etmedim.

Toplantıda herkesi dinledim. Batı'nın ne şekilde nefes aldığını anlamakla ilgiliydim onların G20'yi kuruluş amaçları doğrultusunda kullanmadıkları aşikardır."