Amerika'da yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre Bank of America'nın net karı yüzde 57 artışla 7,7 milyar dolara, Citigroup'un net karı yüzde 48 yükselişle 4,6 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde net karını Wells Fargo yüzde 59 artırarak 5,1 milyar dolara, Morgan Stanley yüzde 37 yükselterek 3,7 milyar dolara çıkardı.

Makroekonomik tarafta dün pozitif veriler izlenirken, Amerika'da ilk defa işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı Kovid-19 salgını başlangıcından bu yana ilk defa 300 bin altına geriledi.

293 bin seviyesinde açıklanan işsizlik maaşı başvuruları 319 bin olması öngörülüyordu. Ülkede Üretici Fiyat Endeksi de (ÜFE) eylülde aylık bazda yüzde 0,5 ile piyasa beklentilerin altında yükseliş gerçekleşti.

Fed yetkililerinin açıklamaları yakından takip edilirken, yapılan yönlendirmelerin enflasyonist baskıların bir müddet daha gündemde kalabileceği, varlık alımların azaltılması için yolun açıldığı, faiz artırımları için çok fazla zamana ihtiyaç duyulduğu üzerinde yoğunlaştığı görüldü.

Dolar endeksi 93,8 ile son 10 günün en düşük seviyesini görmesinden sonra bugün 93,9 seviyelerinde bulunuyor. Amerika'nin 10 yıllık tahvil faizleri dün yüzde 1,56 seviyelerinden yüzde 1,51'lere kadar gerilemesinden sonra bugün yüzde 1,52'nin hemen üzerinde seyrediyor.

Amerika'nın endeks vadeli kontratların da bugüne alıcılı başlaması dikkati çekerken, şirketlerin üçüncü çeyrek bilançoları izlenmeye devam edilecek.

Avrupa tarafında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesi'nde enflasyonda yaşanan artışın geçici nedenlerden kaynaklandığı görüşünü yinelerken, artan petrol fiyatları desteğiyle enerji hisselerinde yüzde 1'in üzerinde yükseliş yaşandı.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,92, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,4, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,33 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,23 değer kazandı.

Avro/dolar paritesi dün 1,1625 ile son 10 günün en yüksek seviyesini görmesinden sonra bugün 1,1610 seviyelerinde bulunuyor. Avrupa endeks vadeli işlem kontratlarının yeni güne pozitif başladığı görülüyor.

Asya'da pay piyasaları, Amerika borsalarından devralınan pozitif havanın etkisiyle güne yükselişle başlamasına karşın, Çin ekonomisinde devam eden sorunlara dair endişelerin kazançları sınırladığı, ülke borsasında sektörler arası fiyatlamaların farklılaştığı görülüyor.

Japonya'nın yeni başbakanı Fumio Kishida, partisinin Abenomics programı kapsamında geniş tabanlı büyüme sağlamadaki başarısızlığını kabul ederken, ülkeyi bu politikadan uzaklaştırma sözü verdi.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,9 yükselirken, iki günlük tatil sonrasında bugün işleme açılan Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,8 artışla seyrediyor.

Yurt içinde dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi küresel pay piyasalarından negatif ayrıştı ve günü yüzde 0,13 azalışla 1.411,75 puandan tamamladı. Dolar/TL dün tarihi zirvesini 9,2039'a taşımasından sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 9,1960 seviyelerinde bulunuyor.

Tahıl Koridoru'nda fiyatlar gevşemeye devam ediyor Tahıl Koridoru'nda fiyatlar gevşemeye devam ediyor

Analistler, Amerika'nin 4 büyük bankasından gelen güçlü bilanço sonuçları ve para politikalarına yönelik yol haritasının netleşmesi ile küresel piyasalarda pozitif bir seyir izleniyor.

Bugün Fed yetkililerinden gelecek açıklamaların izlenmeye devam edileceğini aktaran analistler, veri gündeminde yurt içinde piyasa katılımcıları anketi ve kısa vadeli dış borç istatistiklerinin, yurt dışında Amerika'da perakende satışlar, New York Fed imalat endeksi ve Michigan Üniversitesi güven endeksi ile Avro Bölgesi'nde dış ticaret dengesinin öne çıkacağını bildirdi.