Küresel piyasalarda, dünya genelinde açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin resesyon beklentilerini güçlendirmesi.

Temmuz ayına dair imalat sanayi PMI verisi Çin'de 49 ile 3 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Avrupa'da 49,8'e inerek daralma bölgesine geçti. Amerika'da Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi 52,8'e yükselse de Haziran 2020 yılından beri görülen en düşük seviyede kaldı.

küresel-3

İmalat sanayi sektöründe ivme kaybının sürdüğüne işaret eden verilerin detayları resesyon beklentilerini güçlendirirken, güne temkinli başlayan küresel pay piyasaları günü düşüşle tamamladı.

piyasalar-2

Resesyon beklentileri ile dolara olan talep azalmaya devam etti ve dolar endeksi 105 sınırına kadar gerileyerek bir ayın en düşük seviyesini gördü. Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizi de düşüş eğilimini sürdürerek yüzde 2,53 ile 5 Nisan tarihinden beri en düşük seviyeye geriledi.

Dolar endeksindeki düşüşle altın ons fiyatı 1.780,5 dolarla bir ayın en yüksek seviyesine çıkarken, Brent petrolün varil fiyatı talebin azalacağına dair endişelerle yeniden 100 doların altına indi ve 98,1 dolarla son bir haftanın en düşük seviyesini gördü.

Bu gelişmelerle New York borsasında Dow Jones endeksi, yüzde 0,14, S&P 500 endeksi yüzde 0,28, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 değer kaybetti. Amerika'da endeks vadeli kontratları, yeni güne düşüşle başladı.

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna gerilimi, enerji krizi ve yüksek enflasyon karşısında Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) atacağı adımlar gündemin odağındaki yerini koruyor.

Makroekonomik tarafta dün açıklanan veriler Avro Bölgesi'nde işsizlik oranının haziran ayında yüzde 6,6 ile değişim göstermediğine işaret ederken, imalat sanayi PMI verileri maliyet baskılarının sürdüğünü ortaya koydu.

Başkan İsmet Karaca "Süt Artık Lüks Oldu" Başkan İsmet Karaca "Süt Artık Lüks Oldu"

Avrupa Birliği ülkeleri Ukrayna'ya 1 milyar avro makro finansal destek verdi. Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk ticari geminin ayrılması ise günün en önemli gelişmesi olarak öne çıktı.

Bu gelişmelerle Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,03, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi dün yüzde 0,5 artış kaydetmesinden sonra bugün de yükselişini üçüncü güne taşıdı ve 1,03 sınırına kadar çıktı.

Asya genelinde Amerikan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Hint-Pasifik ülkelerine yapması beklenen ziyaret jeopolitik risk algısını artırdı.

Çin, Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin askeri karşılık dahil ciddi sonuçlar doğuracağına dair sert uyarılarda bulunurken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, yaptığı açıklamada Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin çok doğal bir mesele olduğunu ve bu ziyareti gerçekleştirme hakkının bulunduğunu söyledi.

Bu gelişmelerle Asya borsaları güne sert düşüşle başlarken, kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 2,3, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,3 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 2,7 değer kaybetti.

Avustralya Merkez Bankası'nın, politika faizini beklentiler doğrultusunda 50 baz puan artırarak yüzde 1,85'e çıkarmasından sonra ASX 200 endeksi yatay seyrediyor.

Yurt içinde dün alış ağırlıklı bir seyir izlenen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 2,47 değer kazanarak 2.656,32 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Dolar/TL ise dün önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,1 azalarak 17,9022'den kapanmasından sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9080'den işlem görüyor.

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell'ın gelecek dönem alacağı kararlarda veri odaklı hareket edeceklerini belirtmesinden sonra açıklanan verilere duyarlılığın arttığını belirterek, imalat sanayiye dair alınan olumsuz sinyallerin yanı sıra Çin ile Amerika arasında artan gerilimin risk iştahını sınırladığını söyledi.

Bugün veri gündeminin zayıf olduğunu, Fed yetkililerinin açıklamalarının izleneceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.670 seviyesinin direnç, 2.540 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.