Amerikan Başkanı Joe Biden, El-Kaide üst yöneticisi Eymen Zavahiri’nin Afganistan’da gerçekleşen hava saldırısı ile öldürüldüğünü doğruladı.

Beyaz Saray bahçesinde kameraların karşısına geçen Joe Biden, Zavahiri’nin Kabil’de ailesi ile saklandığının tespit edildiğini ve kendisinin onayı ile pazar günü insansız hava aracı ile operasyon düzenlendiğini belirtti.

Joe Biden, "Zavahiri gitti ve bir daha asla, Afganistan'ın teröristlerin güvenli bir sığınağı olmasına neden olmayacak ve biz bundan emin olacağız. Bu terörist lider artık yok."

Zavahiri’ye yönelik operasyon ile "adalet"in yerine getirildiğini kaydeden Joe Biden, 11 Eylül 2001 yılındaki saldırılarda yaşamını yitirenlerin ailelerine rahatlama sağlandığını söyledi.

Joe Biden, "Bu gece bir kez daha netleştiriyoruz ki ne kadar sürerse sürsün, nereye saklanırsanız saklanın, halkımız için bir tehdit iseniz, Amerika sizi bulur ve çıkarır."

İspanya tarihinin en sıcak temmuz ayını yaşadı İspanya tarihinin en sıcak temmuz ayını yaşadı

Zavahiri'ye yönelik operasyonu "bir başarı" olarak niteleyen Joe Biden, Amerikan istihbarat birimlerine bu konudaki "olağanüstü ısrarları ve becerileri" dolayısıyla teşekkür etti.

​​​Taliban, Eymen Zavahiri'nin öldürüldüğü Amerika saldırısına tepkili

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan'ın başkenti Kabil'de El-Kaide üst yöneticisi Eymen Zavahiri'nin öldürüldüğü Amerika'nın İHA saldırısını kınadı.

Mücahid, saldırıyla alakalı kişisel sosyal medya Twitter hesabından yaptığı açıklamada, pazar günü sabahı Kabil'in merkezinde bulunan Şerpur Mahallesi'nde bir eve gerçekleşen saldırının Amerika'ya ait İHA tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Söz konusu saldırıyı kınayan Mücahid, bunun uluslararası ilkelerin ve yabancı güçlerin Afganistan'dan ayrılması konusunda Amerika ile Taliban arasında 2020 yılında varılan Doha anlaşmasının ihlali olduğunu kaydetti.

amerikan başkanı joe biden

3 yerde patlama sesi duyulmuştu

Pazar günü sabah saat 06.00 da Kabil'in 3 farklı noktasında şiddetli patlama sesleri duyulmuştu.

Taliban yönetiminin İçişleri Bakanlığından konuya dair yapılan açıklamada, Şerpur Mahallesi'nde boş bir eve roketli saldırı yapıldığı ancak can kaybının yaşanmadığı belirtilmişti.

Açıklamada, saldırının İHA'larca yapıldığı yönündeki iddialar reddedilmişti.