Kovid-19 kaynaklı ölümlerde bu yıl en düşük rakamlar görüldü

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde gerçekleşen çevrim içi basın toplantısında, Kovid-19 salgınına dair son gelişmeleri değerlendirdi.

Sağlık 13.10.2021 - 19:51 13.10.2021 - 19:51 TE Bilişim

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada Kovid-19 kaynaklı ölümlerde düşüşün sürdüğünü ve bu yılın en düşük can kaybı rakamlarının görüldüğünü açıkladı.

Birçok ülkenin, bu yılın sonuna kadar nüfusların yüzde 40'ına Kovid-19 aşısı yaptırma hedefine ulaşamama riskinin olduğunu belirten Ghebreyesus, "Aşı piyasasından fiili olarak dışlanan ve çoğu Afrika'da olan 56 ülke, eylül ayın sonuna kadar nüfusların yüzde 10'unu aşılama hedefine ulaşamadı."

Ghebreyesus, Kuzey Kore, Eritre ve Brundi henüz aşılamaların başlamadığı bilgisini paylaştı.

Aşılama hedefine ulaşamayan ülkelerin büyük çoğunluğunun aşı tedarik sıkıntısı yaşadığını söyleyen Ghebreyesus, "Küresel aşı tedariklerini kontrol eden ülke ve firmalara, bir defa daha COVAX ve AVAT programlarına aşı yollamayı önceleme çağrısında bulunuyoruz."

Ghebreyesus, dünyada Kovid-19 kaynaklı ölümlere dair son gelişmeleri "Haftalık Kovid-19 ölümlerindeki düşüş devam etmekte ve an itibarıyla bu yılın en düşük rakamlarında seyretmektedir."

Dünyada haftalık Kovid-19 can kayıpların, 50 binlerde ilerlemesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Ghebreyesus, "Avrupa dışındaki bölgelerde can kayıpları azalıyor. Bazı ülkelerde yeni dalgalar ve can kaybı artışları gözlemleniyor."

Yorumlar (1)
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--