Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nın prestijli projeler arasında yer aldığını belirterek, hatta, altyapı ve üstyapı iyileştirmesi yaparak hız ve kapasite artışı sağladıklarını söyledi.

thumbs_b_c_35e20d30df3a6a4c5923ae27880bb93b

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla yarın gerçekleşecek törenle hizmete açılacak Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nda yük yolcu taşımacılığı yapılacak."
Bakan Adil Karaismailoğlu, 102 kilometre uzunluğundaki hat kapsamında 74 köprü ve menfez, 39 alt-üst geçit ve 17 yaya alt ve üst geçidinin inşa edildiğini dile getirdi.

Yıllık 63 milyon lira tasarruf sağlanacak

Mevcut durumda 26 çift tren olan hat kapasitesini, proje sonrasında 60 çift trene çıkardıklarını belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, "Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nın hizmete girmesiyle iki il arasındaki seyahat süresini 1 saat 20 dakikadan ilk etapta 50 dakikaya, nihayetinde 40 dakikaya düşüreceğiz.

Ankara-Konya-Karaman seyahat süresi de 3 saat 10 dakikadan 2 saat 40 dakikaya inecek."

Bu sayede zamandan 10 milyon lira, enerjiden 39,6 milyon lira, kazaların önlenmesinden 3,9 milyon lira, emisyon tasarrufundan 4,5 milyon lira ve bakım tasarrufundan 5 milyon lira olmak üzere yıllık 63 milyon lira tasarruf sağlanacağına dikkati çeken Bakan Adil Karaismailoğlu, ayrıca 25 bin 340 ton daha az karbon salımı gerçekleşeceğini söyledi.

Karaman-Ulukışla kesiminde de çalışmalar sürüyor

Bakan Adil Karaismailoğlu, Karaman-Ulukışla kesiminde çalışmaların devam ettiğini, proje kapsamında 135 kilometre uzunluğunda yeni demir yolu hattının yapımıyla 2 tünel, 12 köprü, 44 alt-üst geçit ve 141 menfezin yapımını planladıklarını bildirdi.

Şu ana kadar altyapı ve üstyapı işlerinde yüzde 89 fiziki ilerleme sağlandığını ifade eden Bakan Adil Karaismailoğlu, sinyalizasyona yönelik tasarım çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bakan Adil Karaismailoğlu, elektrifikasyon yapım işleri ihalesine çıkılması için ihale hazırlıklarının sürdüğünü dile getirdi.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Karaman-Ulukışla kesiminin tamamlanmasıyla buralar arasındaki seyahat süresi 3 saat 40 dakikadan 1 saat 35 dakikaya ineceğini söyledi.