1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini Duyurdu!
Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini Duyurdu!

Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini Duyurdu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Ankara'da seçim bildirgesini açıkladı. İlk olarak bildirgeyi taşeron asgari ücret için bildirim yaptı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Ankara'da seçim bildirgesini açıkladı. İlk olarak bildirgeyi taşeron asgari ücret için bildirim yaptı. 24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce bey seçildiğinde ilk önce asgari ücreti net 2 bin 200 tl olacak asgari ücretten kesinlikle vergi alınmayacak.

Emeklilerin şuan aldıkları düşük maaşında kendilerinin seçim bildirgesi içinde olduğunu ve en düşük emekli maaşı 1500 tl olacak dedi. Ayrıca Vergi ve sigorta prim borcu olmayan KOBİ'lere bir yıl boyunca sıfır faizli kredi verilecek açıklamasının devamına şöyle devam etti.

CHP hak hukuk ve adalet diyenlerin partisidir. CHP büyük dönüşümleri gerçekleştirenlerin partisidir. CHP egemenliği saraydan alıp halka millete verenlerin partisidir. CHP ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen diyenlerin partisidir. CHP birlikte yürüyenlerin partisidir. Türkiye kavga değil, huzur istiyor. Türkiye eşi dostu zenginleşmiş bir yolsuzluk düzeni değil emekten yana bir Türkiye istiyor. Türkiye çalışmak ve üretmek istiyor. Bu seçimler tarihi seçimlerdir. Emekten, üretenden yana olanların tamam diyeceği bir seçimi başlatıyoruz.

Türkiye'nin beş temel sorununu çözeceğiz . Türkiye'nin en temel sorunlu alanlarından birisi ekonomidir. TL'nin nasıl değer kaybettiğini hep birlikte gözlemliyoruz. Türkiye'yi lider nasıl yapacağız, eriyen Türk Lirası ile mi yapacağız? Bugün TL sürekli değer kaybediyor, çiftçi, emekli, çalışan işçi hayatından memnun değil. Varlık içinde yoksulluk yaşayan Türkiye ile karşı karşıyayız. Gazeteler korkudan haber bile veremiyor. Kendisini yakan işçi, intihar eden sanayici esnaf. Bu düzenden kim memnun? Tek bir sınıf var, bu düzenden memnun olanların adı rantiye sınıfı. Kendisini yakan rantiyeci var mı? Türkiye ekonomisi büyük bir değişime ve dönüşüme ihtiyaç duyuyor. 16 yıldır ülkeyi yönetenler büyük değişimi ve dönüşümü gerçekleştirebilir mi? Gerçekleştiremeyeceği açık. Kendi seçim bildirgelerini açıkladılar. Onların bildirgeleri ranta dönük. Bizim seçim bildirgemiz insana ve üretime dönük. Hangi ulusa bakarsanız bakın, büyük değişimler planlamayla olmuştur. İnsani Gelişme Stratejileri ve Bilgi Politikaları Kurumu'nu kuracağız. Üretmek için kuracağız. Bilgi üretecek. Sanat üretecek. Sanayici katma değeri yüksek ürün üretecek. Eğer bir ülke önündeki 50 yılı planlayamıyorsa geri kalmaya mahkumdur.

Ekonomide katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz. Bu kurumda Türkiye'nin en saygın bilim insanları çalışacak. Bizim bilim insanlarımız geleceği başka ülkelerde arıyorlar. Beyin göçünü tersine çevireceğiz. Dünyanın saygı değer bilim insanlarının Türkiye'ye gelmesi için her türlü teşviki vereceğiz. Sanayide de katma değeri yüksek ürün üretmek zorundayız. Aksi halde bir avuç ülkenin ürettiklerini tüketen bir ülke olmaktan öteye gidemeyiz. Dünya sanayide 4.0'ı konuşuyor, biz yol yapıyoruz köprü yapıyoruz konuşuyoruz. Hiç kimse bir başka gerçeği unutmasın. Bilim ve teknolojideki hızlı dönüşüm bizim de hızlı atmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Sanayimizin bu hızlı değişim ve dönüşüme ayak uydurması lazım. Hızlı değişim ve dönüşüme ayak uyduran firmalar KOBİ'lerdir. Bütün KOBİ sahibi iş dünyasının sahibi insanlara sesleniyorum. Vergi ve sigorta prim borcu olmayan KOBİ'lere bir yıl boyunca sıfır faizli kredi vereceğiz. Alacaksın üreteceksin. Bu proje hayata geçtiğinde ne olur. Devlet vergi ve sigorta primlerini zamanında toplar. Katma değeri yüksek ürünler üretenler için daha farklı koşullar sağlayacağız. En geç beş yıl içinde orta gelir tuzağı aşılacak, kişi başı gelir en az 15 bin dolar olacak.

Tarımda kendi kendine yeten bir Türkiye vardı. Şimdi saman ithal ediyoruz. Batının egemen güçleri tarımı çökerttiler. Fiskobirlik, Tariş, Çaykur, Et ve Süt Kurumu gibi kurumları yeniden ayağa kaldıracağız. Çiftçiyi güçlendireceğiz. Fındıkta dünya lideriyiz ama fiyatını belirlemiyoruz. Karadeniz'de fındık borsasını kuracağız, fiyatı biz belirleyeceğiz. Tarım Bakanı'nın çiftçiden, mazottan haberi yok. Tarımı teknolojiyle güçlendirmek için 5 yıl içinde bütün kırsala 40 bin Ziraat Mühendisi atayacağız. Tarım Teknoloji liseleri kuracağız. Çiftçilerin borçlarının faizini son kuruşuna kadar sileceğiz. Tarımda Türkiye'yi dünya lideri yapacağız, sözümüz söz. 11 Nisan 2006. Parlamentodan tarım kanunu çıktı. Madde 21, milli gelirin yüzde 1'i oranında çiftçiye destek verilir. Bu maddenin uygulanmasının sözünü veriyorum. Onların çıkardığı bizim de destek verdiğimiz o kanunu son kuruşuna kadar çiftçi lehine uygulayacağım. Çiftçi bankanın önünde kendini yakmayacak. Şeker fabrikalarını geri alacağız, ihaleleri iptal edeceğiz. Esnaf Bakanlığı kuracağız. Kira stopajı belasından seni kurtaracağız.

Anadolu'nun içi boşalıyor. Biz Anadolu'yu şaha kaldıracağız. İki dev projeyle Anadolu'yu şaha kaldıracağız. Biz ürettiğimiz projelerle Türkiye'ye çağ atlatmak istiyoruz. Anadolu Kalkınma Kuşakları ve Merkez Türkiye Projesi son kuruşuna kadar hesaplanmıştır. Siz yapamadınız 5 yılda yapacağız bunları. Hedefimiz Türkiye'yi bölgesinde 21. yüzyılın lideri yapmak.

Eğitimde ne yapacağız? Anneler çocuklarının hangi sınava gireceklerini bilmiyorlar. Eğitim bir kişinin iki dudağına teslim edilmiş durumda. Çocuklarımızın yüzde 90'ı niteliksiz okullara gidiyor. Eğitim aynı zamanda millidir. Eğitim konusunda çok daha ciddi ve tutarlı politikalar geliştirmemiz lazım. Çocuklara analitik düşünme ve sorgulama yeteneği kazandıracak eğitim politikası uygulamaya koyacağız. Eğitime okul öncesinden başlayacağız. Bütün mahallelerde ücretsiz kreşler açacağız. İlköğretimde eğitimi tam zamanlı yapacağız. Çocuk sabah evden çıkacak, akşama kadar okulunda kalacak. Kahvaltı okulda olacak. Birleştirilmiş sınıf uygulaması ayıbına son vereceğiz. Taşımalı eğitime son vereceğiz. Yurtsuz öğrenci kalmayacak. Bütün okullar nitelikli okul olacak. İş garantili eğitim için teknoloji liseleri açacağız. Buraya gidenler en az 6 yıl okuyacaklar. Hiçbir OSB yöneticisi nitelikli eleman arıyorum bulamıyorum diyemeyecek. Atama bekleyen öğretmen ayıbı... 180 bin öğretmeni bir yıl içinde atayacağız. Kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen ayıbını kaldıracağız. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak. Öğretmenlere, polislere, hemşirelere 3600 ek gösterge.. Bizim kanun teklifimizi kabul etseydin. Çıkar bir kararname herkese ver biz de seni alkışlayalım. Bizim vaatlerimizin iktidar partisinin bildirgesine girmesi bizi mutlu eder. Öğretmenleri devlet memurları kanunundan çıkaracağız. Ayrı bir kanun çıkaracağız. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere birer maaş ikramiye vereceğiz. Üniversitelerde öğrenciler üniversite yönetiminde söz ve karar sahibi olacak. YÖK'ü kaldıracağız. Yükseköğretim Koordinasyon ve Planlama Kurulu gelecek. İnsan Kaynakları Bakanlığı kuracağız. Bir başka sorun toplumsal barış. Sorunun çözüm adresi TBMM'dir. İnsana insan olduğu için değer vereceğiz. Biz hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Bu sorunu çözmek için yola çıkanlar samimi ve dürüst olacaklar. Gizli kişisel bir ajandaya sahip olmayacaksın. Millete hesabını veremeyeceğini vaatlerde bulunmayacaksınız. Millete her aşamada bilgi vereceksiniz. Bütün bunları yaparken demokrasiye inanacaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.