Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından kamu için hazırlanan ve bilgi sistemlerindeki tedbirlerin uygulanması zorunlu olan güvenlik rehberinde yerli sistemlere geçiş önceliği istendi.

Kamuda kritik görevlere WhatsApp yasağı gelebilir

Milliyet gazetesinden Kıvanç El'in haberine göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan güvenlik rehberinde yerli yazılımlara ve platformlara geçiş yapılması istendi. Rehberde, WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programları yerine yerli mesajlaşma programlarının kullanılması zorunluluk haline getirildi.

Kamu personeli özel hayatında bu programları kullanabilecek, ancak kurumsal işlemlerde kullanmayacak. Kamuda “bilmesi gerekenler prensibi” ile evraklara ulaşımın hedeflendiği rehberle tüm kamu kurumlarında siber saldırıların engellenmesi, bilgi sızdırılmasının kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

Ayrıca rehberde yerli yazılımlarla ilgili önerilere ek olarak bilgi güvenliği konusunda bazı öneriler de bulunuyor. Bu öneriler arasında parolaların uzun ve karmaşık olması, kurumlara uzatan bağlanacak cihazların güvenliği gibi konular da bulunuyor.

Halen en yaygın kullanılan mesajlaşma yazılımı olan WhatsApp birçok kamu kurumunda tercih ediliyor. Yeni düzenlemenin hayata geçmesi durumunda yerli olarak Turkcell'in geliştirdiği Bip yazılımının tercih edilmesi mümkün görünüyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi'nden açıklama geldi

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi bu tavsiyenin kiritik noktalardaki kamu personeli için olduğunu belirtti. İşte Twitter üzerinden yapılan o açıklama: