Kahramanmaraş'ta Kılavuzlu Millet Bahçesi içerisinde Dünya Etnospor Konfederasyonunca oluşturulan Dayanışma Obası'nın depremzede aileleri bugünden itibaren ağırlamaya başlayacağı belirtildi.

New folder (19)_New folder (8)_AA-30346151

Dünya Etnospor Konfederasyonu Organizasyon Yöneticisi Salih Aksu, Kırgızistan'dan gelen 118 çadırın kurulumunun tamamlandığını, Kazakistan'dan gelen ve konfederasyonun temin edeceği 100'e yakın çadırın da kurulumunun devam ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeniden Refah Partisi'ni ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeniden Refah Partisi'ni ziyaret etti

New folder (19)_New folder (8)_AA-30346154

Etnospor olarak çeşitli aktivitelerde kullandıkları çadırların depremzedelere yuva olabileceğini düşündüklerini söyleyen Aksu, "Soğuğa dayanıklı olması yazın serin olabilmesi vesilesiyle depremzedeler için biraz daha kendilerini evlerinde hissedebilecekleri bir ortam oluşturabiliriz diye düşündük. Bu vesileyle Kırgızistan ve Kazakistan ile temaslarda bulunduk."

thumbs_b_c_f12f16e5f32d3629c8d25ccf06dd4b7b

Oba içerisinde sosyal alanların da olacağının altını çizen Aksu, şu ifadeleri kullandı:

"Burada sadece çadır kurmuyoruz, bir sosyal alan da oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklar için oyun atölyeleri olacak. Çocukların eğitimiyle ilgili programların yanı sıra havalar iyileştikçe at getirip çocuklara binicilik dersleri vereceğiz. Geleneksel oyunlarla ilgili aktiviteler yapacağız. Burada çocuklara depremi unutturabilecek, onların gelişimine faydalı olabilecek çalışmalar da yürüteceğiz.”

Çalışmaları AFAD koordinasyonunda yaptıklarını dile getiren Aksu, "Bu akşam itibariyle 20-25 aileyi içeri alacağız. Her gün bitirdikçe yavaş yavaş içeri alacağız. Ağır hasarlı, evi yıkılmış olan aileler öncelikli alınıyor."

Obada 3-4 farklı çeşitte çadır bulunduğunu, elektrik hattının da çekildiğini dile getiren Aksu, "Kışın ısınmayla ilgili bir problemleri olmayacak. Tüm çadırların zeminlerini tahta yaptık. Onların üzerine şilte, halıfleks döşedik, çadırların etrafını köpükledik. Olabildiğince rahat bir alan oluşturmak için gayret ediyoruz."