Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Nara kentinde katıldığı etkinlikte silahla vurularak ağır şekilde yaralandı.

Abe, kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için Nara'daki Yamato-Saidaiji İstasyonu karşısındaki açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma esnasında göğsünden vuruldu.

08_Nisan_19_haziran_21_AA-28362738

İki el silah sesinden sonra kanlar içinde kalan eski başbakan acil olarak hemen hastaneye kaldırıldı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen ve eski bir Deniz Öz Savunma Kuvvetleri üyesi olduğu söylenen 41 yaşındaki Yamagami Tetsuya, olay yerinden uzaklaşamadan yakalanırken kullandığı el yapımı iki namlulu silah da ele geçirildi.

Bölgedeki bir hastaneye ağır yaralı şekilde kaldırılan Abe Şinzo yaşam fonksiyonlarının gözlenmediği bilgisi paylaşıldı.

Uçağını kaçıranların masraflarını karşılayacak Uçağını kaçıranların masraflarını karşılayacak

Ağır olarak yaralı Abe Şinzo, bir branda altında taşınarak helikoptere bindirildi

Saldırı anına dair Japon basını ve sosyal medyada yer alan görüntülerde silahın patladığı anda çıkan ses nedeniyle alandaki sivillerin korktuğu görülürken silahın patlama anında bir duman çıktığı da görüntülere yansıyor.

Bir başka görüntüde ise Abe Şinzo kanlar içinde yerde yattığı görülürken ağır yaralı eski başbakanın, bir branda altında taşınarak helikoptere bindirildiği görüntülerde yer alıyor.

Japonya'nın 2012-2020 yıllarında başbakanlık görevini yapan Abe Şinzo, ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.