İspanya'da Ryanair ve Easyjet hava yolları şirketinde devam eden grevler çok sayıda uçuşun iptaline ve rötarlara neden oluyor.

Meksika'da 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi Meksika'da 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İrlandalı hava yolu şirketi Ryanair'in İspanya'daki kabin personeli çalışanları toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Ağustos tarihinden beri hafta içini kapsayacak şekilde, İsviçre merkezli Easyjet hava yolu şirketinin pilotları da 12 Ağustos tarihniden beri sadece hafta sonlarında grev yapıyor.

ispanya havayolu

Ryanair çalışanları pazartesi-perşembe günleri arasında yaptığı grevler, iptal ve rötarlardan dolayı İspanya'da aktif olduğu 10 havaalanındaki yolculara zor anlar yaşatıyor.

ispanya

Grevden dolayı Ryanair'in bugünkü 6 uçuşunun daha iptal edildiği ve sabah saatlerinde 28 uçuşta da rötar olduğu bildirildi.

Ryanair kabin çalışanları toplu iş sözleşmesinde taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda grevlerini 7 Ocak 2023 yılına kadar devam ettirecek.

Easyjet pilotlarının ilk 12-13-14 Ağustos tarihlerinden sonra 19-20-21 Ağustos'ta gittiği grevin etkisiyle bu hava yoluna bağlı 74 uçuş iptal edildi.

Maaşlarının Kovid-19 salgını öncesindeki seviyeye geri gelmesini isteyen pilotlar, 27-28-29 Ağustos tarihinde greve devam edecek.

İspanyol hava yolları şirketi İberia Express'in kabin çalışanları da maaş artışı taleplerinde anlaşma sağlanamamasından dolayı 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde greve gidecek.

Hava yolu şirketlerindeki grevlere, maaşlarının düşürülmesini kabul etmeyen Lufthansa ve British Airways'in çalışanların da eklenmesi bekleniyor.