Milli Eğitim Bakanlığı 998 halk eğitimi merkezi, her ay 1 milyon vatandaşa kurs imkanı sunuyor. Vatandaşlar 81 ilde 73 alandaki 3 bin 811 farklı kursa katılabiliyor.

halk eğitim

73 alanda 2 bin 748'i mesleki ve teknik, 1063'ü genel olarak birçok alanda kurs imkanı bulunan halk eğitimi merkezi, en çok tercih edilen meslek kursları arasında "bilgisayar işletmenliği, ev tekstil ürünleri hazırlama, arıcılık, geleneksel el nakışları, elde Türk işlemeleri, kadın giysileri dikimi, dekoratif ahşap süsleme ve dekoratif ev aksesuarları hazırlama" yer alıyor.

2022 yılının 7 ayında 7 milyon 570 bin vatandaşın yararlandığı halk eğitimi merkezi tarafından düzenlenen kurslara ait alınan tüm sertifikalara e-Devlet kapısı üzerinden erişilebiliyor.

Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Liselere sınıf tekrarı geliyor Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Liselere sınıf tekrarı geliyor

Sertifika almaya yeni hak kazanan ve eski sertifikalarını tekrar almak isteyenler, halk eğitimi merkezine gitmeden kolaylıkla e-Devlet kapısı üzerinden barkotlu sertifikalarını alabiliyor.

Vatandaşlarımızın istediği kursu ayaklarına götürmek birinci önceliğimiz

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya dair yaptığı açıklamada, sadece eğitim çağı nüfusuna eğitim hizmeti sunmadıklarına işaret ederek "Aynı zamanda Türkiye'nin dört bir noktasına dağılmış 998 halk eğitimi merkeziyle de yetişkin olan vatandaşlarımızın istediği kursları, istedikleri noktada ayaklarına götürüp bu hizmetten faydalanmasını birinci öncelik olarak alıyoruz.

Yılın sonuna kadar 12 milyon vatandaşımızın bu kurslardan faydalanmasını sağlayacağız."

Bayanların bu kurslara rağbetlerin önemine dikkati çeken Bakan Mahmut Özer şunları söyledi:

"Şu ana kadar kursiyerlerimizin yüzde 70'inin bayanlardan oluştuğunu görüyoruz. Onun için bayanlarımızın hayatta ayakları üzerinde daha güçlü durabilmeleriyle ilgili istihdama katılımlarıyla ilgili ihtiyaç duydukları her türlü kursu, halk eğitimi merkezleri üzerinden bayanlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah, yıl sonuna kadar bu süreçte 998 halk eğitimi merkezimizle tüm vatandaşlarımıza bir şekilde erişmenin mutluluğunu taşımış olacağız."