Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ve Amerika, uluslararası gıda güvenliğinde yaşanan sorunların geçilmesi için 11 milyar dolar destek sağlayacak.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan'da gerçekleşen Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi'nden sonra KİK ülkeleri ve Amerika ortak açıklamada bulundu.

tarım-2

Amerika'nın 10 Arap ulusal kalkınma ve finans kuruluşunu bünyesinde barındıran Arap Koordinasyon Grubu'nun bölgesel ve uluslararası gıda güvenliği sorunlarının çözümü için sağlayacağı 10 milyar dolarlık desteği, memnuniyetle karşıladığı söylendi.

Hazır giyim ve Konfeksiyon sektöründen rekor ihracat Hazır giyim ve Konfeksiyon sektöründen rekor ihracat

KİK ülkelerinin de Amerika'nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da kısa ve uzun vadede gıda güvenliği ihtiyaçlarını karşılamak için bir milyar dolarlık ek destek sağlayacağı yönündeki açıklamasından memnuniyet duyduğu belirtildi.

Liderlerin hava ve füze savunma sistemleri, deniz güvenliği ve erken uyarı sistemleri konularında bilgi alışverişinde bulunarak entegrasyonun sağlanması konularını değerlendirdiği kaydedilen açıklamada, KİK ve Amerika arasında savunma koordinasyonunu geliştiren Ortak Görev Gücü 153 ve 59'un kurulmasının memnuniyetle karşılandığı söylendi.

Amerikan Başkanı Joe Biden'ın KİK ülkeleri tarafından Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'teki Filistinlilere hizmet sağlayan Doğu Kudüs Hastane Ağı'nı desteklemek için yapılan 100 milyon dolarlık bağıştan dolayı teşekkür etti.