Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bali'deki ilk teması, zirveye ev sahipliği yapan Endonezya'nın Devlet Başkanı Joko Widodo ile oldu.

2022_11_erd15-vidodo

Zirvenin düzenlendiği Apurva Kempinski'de, Widodo ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'nin birinci oturumu öncesinde liderlerle ayaküstü sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile ayrı ayrı sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile seçilmesinden sonra ilk kez görüştü.

Amerikan Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi

2022_11_erd-biden

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Amerikan Başkanı Joe Biden ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Ticaret ve güvenlik konuları başta olmak üzere iki ülke ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

Amerikan Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesini ve sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Türkiye ile Amerika arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirten Joe Biden, İsveç'in NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin önemli bir aktör olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü

2022_11_erd-macron

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de bir araya geldi.

Türkiye-Fransa ilişkileri ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticaretin yanı sıra savunma ve enerji sektörlerinde iki ülke arasında işbirliğini geliştirmenin ortak menfaat olduğunu belirtti.

Tahıl koridorunun, yoğun çabalarından sonra yeniden işlemeye başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mutabakatın devamı için Avrupa Birliğinin de üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Meloni ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerde, iki ülke ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Deniz seviyesi yükseldi, caddeler su altına kaldı Deniz seviyesi yükseldi, caddeler su altına kaldı

2022_11_erd15-italya

MIKTA Liderler Zirvesi'ne katıldı

2022_11_erd15-mikata

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Bali'de ayrıca "MIKTA Liderler Zirvesi" gerçekleştirildi.

Zirveye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya liderleri de katıldı.

Zirveden sonra yayımlanan ortak açıklamada, MIKTA'nın "küresel arenada yapıcı rol oynamaya ve herkesi etkileyen konularda fikir birliği oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya devam edecek."