Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, gece boyunca Amerikan Başkanı Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stontelberg, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

füze

Joe Biden'ın, araştırma konusunda destek sözü verdiğinin altını çizen Andrzej Duda, "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik füze saldırısının tüm gün sürdüğünü gayet iyi biliyoruz şu anda bu füzeyi kimin ateşlediğine dair net bir kanıtımız yok.

Müfettişler bu konuyu açıklığa kavuşturacaktır. Büyük olasılıkla, Rus yapımı bir füzeydi ancak şu anda hepsi hala daha araştırılıyor."

Andrzej Duda, "ciddi şekilde" sakin ve ihtiyatlı davrandıklarını belirterek "Herkesten sakin olmasını istiyorum. Polonyalı askerler sahada. Bizim için müttefik desteği var. Bize karşı tüm müttefik taahhütleri kesinlikle destekleniyor. Biz çalışıyoruz."

Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne dün kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirilmişti.

Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve "askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına" karar verilmişti.

Avusturya'da demir yolu işçileri uyarı grevine gitti Avusturya'da demir yolu işçileri uyarı grevine gitti

Birçok NATO ülkesi gelişmenin kaygı verici olduğu yönünde açıklamalar yapmış, olayın tüm boyutlarının incelenmesi ve bir çok ayrıntının açığa kavuşturulması gerektiğini belirtmişti.

Andrzej Duda, Milli Güvenlik Kurulunun bugün saat 12.00'de toplanmasına karar verildiğini duyurmuştu.