Küratöryel konsept ve sergi tasarımını Bülent Erkmen'in yürüttüğü sergi, Kulaksız'ın dünyanın farklı ülkelerinde çektiği fotoğraflardan oluşuyor.

Sergiyle ilgili  açıklamada bulunan sanatçı, "Arada" projesinin çalışmalarını yürüttüğü bir üçlemenin ikinci ayağı olduğunu ifade ederek, "Serinin ilk sergisi, 'Unuttuklarımızı özlediğimiz, hatırladıklarımızdan uzaklaştığımız bir oyun bu' idi. Orada kendi yalnızlığım ve karanlığımla yüzleşmenin betimlendiği fotoğraflar vardı." dedi.

Kulaksız, serinin ikinci ayağı olan bu sergide de arada kalmışlığı anlattığını belirterek, "İnsanın ruhen ve bedenen yaşam ile ölüm, sevgi ve nefret, gökyüzü ile yeryüzü, doğa ile medeniyet, geçmiş ve gelecek gibi kavramlar arasında kalmasını yansıtıyor." diye konuştu.

Doğanın öfkesi: Akalan Mahallesi karla mücadele ediyor Doğanın öfkesi: Akalan Mahallesi karla mücadele ediyor

Projenin konseptinin belirlenmesinde Bülent Erkmen'in katkısının büyük olduğundan bahseden Kulaksız, "30 fotoğrafın yer aldığı bu sergi, ayrı ayrı olduğu gibi bütününde de çelişki ve arada kalmışlığı anlatıyor." değerlendirmesini yaptı.

Sergiyi ziyaret eden ressam Bedri Baykam da eserlerin çok çarpıcı olduğunu söyleyerek, "Bu sergi fotoğrafın yalnız belgelendirme değil, aynı zamanda kendi içerisinde kalıcı sanat olduğunu bize her zerresiyle hissettiriyor." ifadelerini kullandı.

Sergiye özel hazırlanan kitapta şair Gonca Özmen'in yazdığı bir metin de yer alıyor.

Coşar Kulaksız'ın üç yıl boyunca 4 kıtada farklı coğrafyalarda süren çalışmasının sonucu olan sergi, 15 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: