Amerikan Merkez Bankası, Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadele taahhüdünün "koşulsuz" olduğunu söyledi.

Jerome Powell, yarıyıllık Para Politikası Raporu'na dair sunumunun ikinci gününde Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde gerçekleşen oturuma katıldı.

amerika fed-1

İşsizliğin yükselme riski var

Jerome Powell, iş gücü piyasasının sürdürülemez derecede ısındığını göstererek, sürdürülebilir maksimum istihdama dönülmesine ihtiyaç olduğunu ve bunun için enflasyonun düşürülmesi gerektiğini anlattı.

Avrupa'da doğalgaz krizi! İki haftada yüzde 60 arttı Avrupa'da doğalgaz krizi! İki haftada yüzde 60 arttı

İş gücü piyasasını etkilemeden enflasyonu düşürmenin çok daha zor hale geldiğine dikkati çeken Jerome Powell, enflasyonu kontrol altına alırken güçlü bir iş gücü piyasasına sahip olmanın mümkün olduğunu belirtti.

Jerome Powell, "Tarihsel olarak düşük bir seviyeden olsa da işsizliğin yükselme riski var."

Fed'in "hassas araçlara" sahip olmadığını aktaran Jerome Powell, iş kayıplarının olabileceğini söyledi.

Enflasyonu hafife aldıklarını kabul etti

Fed'in enflasyonu yanlış değerlendirdiğine yönelik bir soru üzerine Jerome Powell, geriye dönüp bakıldığında enflasyonu hafife aldıklarını, geçici olmadığını dile getirdi.

Jerome Powell, her merkez bankasının aynı kararı vermek zorunda kaldığını anımsatarak "Vermemiz gereken karar buydu. Yanlış olabileceğini biliyorduk. Çok yanlış görünmeye başladığında, yön değiştirdik."

Enflasyonun yüzde 2'ye indirilmesi gerektiğini söyleyen Jerome Powell, herhangi bir zafer ilan etmeden önce enflasyonun gerçekten düştüğüne dair kanıt görmek istediklerini ifade etti.

Jerome Powell, faiz oranlarını önceki yavaşlamalarda olduğu kadar hızlı düşürmeyeceklerini göstererek, "Bence düşürme konusunda isteksiz oluruz."

Gerçek zamanlı olarak iyi kararlar vermeye çalışacaklarını kaydeden Jerome Powell, fiyat istikrarının ekonominin temel taşı olduğunu ve yeniden sağlanması gerektiğini söyledi. Jerome Powell, Fed'in enflasyon hedefini yükseltmeyeceğini belirtti.

Resesyonun kaçınılmaz olduğunu düşünmediğini aktaran Jerome Powell, büyümenin bu yıl hala güçlü olmasını beklediğini söyledi.