Nihat Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Et ve Süt Kurumu indirim kararının tüketiciler açısından önemine dikkati çekti.

thumbs_b_c_b6abaa7e0dd6de89e917a94fc7d9db67

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin Et ve Süt Kurumu mağazalarında kuzu etinde yüzde 25'e varan oranda indirim yapılacağı müjdesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

"Bu manada kendisine sektörümüz ve tüketicilerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. İndirim sorası gövde kuzu etinin 129,75 liradan 98 liraya, kuzu pirzolanın 181,5 liradan 137 liraya, kuzu gerdanın ise 114,5 liradan 86 liraya düşmesi vatandaşlarımızın kuzu eti tüketimi açısından son derece isabetli bir karar olmuştur."

Karkas alım fiyatları artırılsın

Yetiştiricilerden koyun ve kuzu alımlarını artırarak fiyatlarda istikrarı korumayı hedefleyen Et ve Süt Kurumu başarıya ulaşmasını arzuladıklarını belirten Nihat Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz istiyoruz ki yetiştiricimiz tüketicilerimiz kazansın. En azından ortak bir payda buluşsun. Dolayısıyla kuzu eti fiyatlarındaki indirimi önemsiyoruz.
Vatandaşların kırmızı et tüketimleri alım gücüne bağlı olarak düşüyor.

Bu indirimin vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldıracağını düşünüyoruz. Bakanlığımız aldığı bu kararla önemli bir fedakarlıkta bulunmakla birlikte küçükbaş hayvan alımlarındaki karkas et fiyatlarında herhangi bir değişikliğe gitmemiştir.

Yetiştiricilerimiz açısından bu durum son derece önemlidir. Kuzu eti satış fiyatlarında yapılan indirimin maliyetini Et ve Süt Kurumu üstlenmiştir.

Bursa PERDER’de Haşim KILIÇ yeniden Başkan Bursa PERDER’de Haşim KILIÇ yeniden Başkan

Maliyet unsurları göz önüne alınarak yetiştiricilerimiz adına karkas et alım fiyatlarında gerekli artışların yapılmasını Bakanlığımızdan talep ediyor ve bekliyoruz."

Editör: Kadir KURTAY