Su basan yerlerde boşaltma çalışmaları yapıldığını aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşları dinlediklerini durumu değerlendirmesi yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel meydana gelen Esenyurt'ta can kaybı yaşanmadığını belirterek, evlerini su basan vatandaşlara 5'er bin lira, iş yerlerini su basanlara da 10'ar bin lira ilk etapta nakit yardımı yapılacağını bildirdi.

içişleri

Bakan Süleyman Soylu, kentte gece saatlerinde şiddetini giderek artıran sağanak sebebiyle oluşan selden etkilenen Esenyurt'taki incelemelerden sonra basın mensuplarına önemli açıklamada bulundu.

İçişleri Bakanlığı Duyurdu: 8 İlde Yeni Cemevi Açılacak İçişleri Bakanlığı Duyurdu: 8 İlde Yeni Cemevi Açılacak

Bölgede yapılanları değerlendirdiklerini belirten Bakan Süleyman Soylu, "Evlerini ve iş yerlerini su basan vatandaşlarımız yalnız kalmayacaklar.

İlk etapta 5'er bin liralık evlerini su basanlara, iş yerlerini su basanlara da 10'ar bin liralık bugün itibarıyla bir banka şubesine açtırdık, kendilerine nakit olarak elden verilecek. Allah'a hamdolsun bir can kaybımız yok. Önemli olan o. Çünkü bir anda yoğun bir yağmurla karşı karşıya kalındı."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgede yapılması gereken işler olduğunu dile getirerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Onlar Büyükşehir Belediyesiyle değerlendirildi ve zannediyorum yakın bir zamanda bu da yapılıp sona erecek. Geçmiş olsun. Arkadaşlar hasar tespitlerini bu gece yarısına kadar yapıp bitirecekler.

Vatandaşımızın burada karşı karşıya kalmış olduğu bu mağduriyet de en azından maddi mağduriyet, mübarek bayram günü karşı karşıya kaldığı diğer mağduriyeti maalesef çözemeyiz ama maddi mağduriyeti çözebilmek için gerekli yardımlar, destekler ortaya konulacak."

Bölgede çalışmalar devam ediyor

Kentin birçok yerinde gece başlayan ve aralıklarla sabah saatlerine kadar devam eden gök gürültülü şiddetli sağanak yağış Esenyurt Pınar Mahallesi'ndeki Haramidere'nin taşmasına yol açtı.

İtfaiye, AFAD, Jandarma, polis ve zabıta ekipleri, taşmanın etkisiyle dere kenarındaki su basan birçok ev ve iş yerindeki suyu tahliye çalışmaları devam ediyor.

Sel nedeniyle yollarda kısmi çökme meydana geldiği ve kaldırım taşları söküldüğü görüldü.

Belediye ekipleri çevrede temizlik yaparken, Kızılay da vatandaşlara su, çay ve kek dağıttı.

Şiddetli yağışın etkisiyle gece vatandaşların sığındığı Esenyurt Müftülüğüne bağlı İrşad Camisi'nin giriş kısmında biriken su da tahliye ediliyor. Camideki eşyaları dışarıya çıkaran ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Derenin yanında olan Kıraç-Esenyurt yolu ise tedbir için trafiğe kapatılırken, ekiplerin araçları burada bekletiliyor.