Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk kripto para birimi SpaceX'i Dogecoin'i desteklemek için "piramit şeması" oluşturdu 258 milyar dolarlık dava.

New York Güney Bölge Mahkemesi'ne sunulan şikayette, davacı Keith Johnson, Elon Musk ve şirketleri Tesla ile SpaceX'i Dogecoin’in fiyatını yükseltmek için yasadışı bir şantaj girişiminin parçası olmakla suçladı.

elon muskk

Keith Johnson şikayetinde, "Sanıklar yanlış ve aldatıcı bir şekilde SpaceX'i Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığı halde meşru bir yatırım olduğunu iddia ediyor."

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu

elon-3

"SpaceX'i Dogecoin Kripto Piramit Şeması" ile dolandırıldığını iddia eden Keith Johnson, zararına karşılık 86 milyar dolar ve 172 milyar dolarlık tazminat talep etti.

Elon Musk ve şirketleri SpaceX'i Dogecoin'i teşvik etmesini engelleyecek bir kararın çıkarılmasını talep eden Keith Johnson, SpaceX'i Dogecoin ticaretinin Amerika ve New York yasalarına göre kumar teşkil ettiğinin beyan edilmesini talep etti.

Piramit şeması ve piramit satış sistemi, bir mal varlığı ya da para ortaya konularak katılımcının sisteme dahil edildiği ve başka katılımcılar bulması koşuluyla mal varlığı ya da para kazanacağının vadedildiği bir dolandırıcılık yöntemi olarak biliniyor. Bu yöntem halk arasında “saadet zinciri” ismiyle anılıyor.