Elon Musk, sosyal medya Twitter'ı satın aldıktan kısa süre sonra STK liderleriyle yaptığı görüşmede, yasaklı hesapların açılmaması.

Tesla ve SpaceX Üst Yöneticisi CEO Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter'ı satın aldıktan kısa süre sonra sivil toplum kuruluşu STK liderleriyle yaptığı görüşmede, yasaklı hesapların açılmaması ve ara seçimlerin güvenliğini tehdit edecek paylaşımlara izin verilmemesi konusunda yoğun taleplerle karşılaştı.

164315

Elon Musk, geçen günlerde 44 milyar dolara satın aldığı sosyal medya Twitter adına tek yönetici olarak çevrim içi toplantıya katıldı. Elon Musk'ın daveti üzerine gerçekleşen ve bir saat süren toplantıda, Free Press, Hakaretle Mücadele Birliği (ADL), Asian American Foundation gibi kuruluşların liderleri yer aldı.

Rusya'dan harekâta yeşil ışık: Türkiye'nin yasal hakkı Rusya'dan harekâta yeşil ışık: Türkiye'nin yasal hakkı

elonmusk1-750x450

Toplantıda Elon Musk, sosyal paylaşım sitesine erişimi daha önce yasaklanan kullanıcıların geri dönmemesi ve yaklaşan seçimler konusunda yanlış bilgilendirmelerle mücadele etmek konusunda Amerika'da etkili STK'lerin baskısıyla karşılaştı.

musk-aa_16_9_1664902048

Toplantıya katılan bazı kuruluşlar daha sonra ortak bir basın bildirisi yayınlayarak sosyal medya Twitter'a reklam veren büyük firmalara, Elon Musk'ın, taahhütlerini yerine getireceğinden emin olana kadar, reklamlarını askıya alma çağrısı yaptı.

thumbs_b_c_3faa0f1adf6b6e66002741fb15ef140f

"Elon Musk, taahhütlerinin sadece bir kısmını yerine getirmekle kalırsa sosyal medya Twitter markalar için güvenli bir platform olmayacak ve olamaz. Acil önlem alınması gerekiyor.

Aşırılık yanlıları, Elon Musk'ın sosyal medya Twitter'ı devralmasını sadece kutlamakla kalmıyor, aynı zamanda bunu en küfürlü, taciz edici, ırkçı dil ve görüntüleri paylaşmak için yeni bir fırsat olarak görüyorlar."

Elon Musk, STK'lerin çağrısından sonra yaptığı paylaşımda, sosyal medya Twitter'da kuralları ihlal ettiği için yasaklanan hesapların "en az birkaç hafta daha" platforma geri dönme şansının olmayacağını belirterek, 8 Kasım tarihinde yapılacak ara seçimlere kadar bu konuda bir değişikliğin olmayacağını söyledi.

Elon Musk, sosyal medya Twitter'ı satın alma işlemleri tamamlamadan önce, eski Amerikan Başkanı Donald Trump'ın platformdaki hesabının kalıcı olarak yasaklamanın bir hata olduğunu söylemişti.