Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 nolu şube başkanı Ramazan Acar yaptığı açıklamada ''TYP kapsamındaki personel umudu artırmıştı; yayımlanan şartlara göre öyle olamadı maalesef sorunu çözmeye yetmediği gibi yeni sorunlar ortaya çıkardı.'' dedi.
 
ACAR Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Malum olduğu üzre, temizlik konusu eğitim kurumlarımızda da çok mühim!

Bu minvalde verilecek TYP kapsamındaki personel umudu artırmıştı; yayımlanan şartlara göre öyle olamadı maalesef sorunu çözmeye yetmediği gibi yeni sorunlar ortaya çıkardı.

Şöyle ki; eskiden aynı personel üç eğitim-öğretim yılı(24 ay) çalıştırılabiliyorken bu seneki uygulamayla sadece 9 (dokuz) ay çalıştırılabilecek, 15 tatilde işten çıkarılacak, tatil bitiminde 9 (dokuz) ayı tamamlamak üzere tekrar çağrılacak. Üstelik 27 Eylül 2017'den itibaren TYP kapsamında çalıştırılan hiçbir personel bir daha çalıştırılamayacak.

Üstüne üstelik bu hafta sonu ve 30 Ağustos dahil 4 gün içinde personel bulunması isteniyor. Şartların bu kadar daraltıldığı bir ortamda kurumlar gerekli personeli nasıl bulacak? Öte yandan sadece dokuz aylığına kim çalışmak ister, orası da ayrı bir muamma.

Okul temizliği basit bir iş değildir, iş öğrenilene kadar süre bitmektedir. Tecrübeli elemanların hiçbirinin bir daha işe alınmaması okullar açısından çok ciddi bir sorundur.

Bakanlık bu yaptığı ile işi imkansızlaştırmaktadır. Bakanlık bir an önce TYP düzenlemesinde düzeltmeye gitmelidir, yoksa bu haliyle okullarda temizlik hususu ciddi manada zora girecektir. Bu haliyle kalırsa geçen sene okullarda temizlik hizmeti yapan ve okullar açıldığında işe girme hayali kuran on binlerce kişiye de yazık olacaktır maalesef.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bursa'da ziyaretlerde bulundu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bursa'da ziyaretlerde bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı, keşke bu yeni düzenlemeyi yaparken alanda görev yapan okul yöneticileri ile bir istişare etmiş olsaydı, bugün bu yanlışa düşülmemiş olurdu.

Yol yakınken yanlıştan dönülmeli ve okulların ihtiyacını görecek şekilde bir düzenleme yapılmalıdır.

Ayrıca unutmadan ekleyelim, okul/kurumlarımıza Güvenlik Görevlisi de verilmelidir...

Her zaman olduğu gibi okul yöneticilerimiz olağanüstü fedakârlık gösteriyorlar; ama yeni bir omuz verilmesi gerekiyor bu hususta.

Vesselâm.