1. HABERLER

  2. BURSA

  3. Eğitim Bir Sen 2018 Yıl Sonu Raporunu Açıkladı
Eğitim Bir Sen 2018 Yıl Sonu Raporunu Açıkladı

Eğitim Bir Sen 2018 Yıl Sonu Raporunu Açıkladı

Yılın ilk gününde Eğitim – Bir Sen 2018 yıl sonu raporu açıklandı. Eğitim – Bir – Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar’dan açıklama geldi.

A+A-

Eğitime Bakış 2018 İzleme ve Değerlendirme raporu…

2018 Yılı Raporu Detayları Sunuldu

Eğitim–Bir–Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, ‘‘Eğitime Bakış 2018 İzleme ve Değerlendirme’’ raporunu kamuoyuyla paylaştı. Eğitim Bir Sen 2018 yılı raporu detaylarının verilmesi ile bir yılın eğitim üzerindeki olumlu – olumsuz her yönü açıklanmış oldu.

Şube Başkanı Ramazan Acar;

‘‘Bu raporla birlikte eğitime erişim ve katılım; eğitimin çıktıları; öğretmenler ve okulların yetkilileri; eğitim öğretim ortamları; finansman olmak üzere toplam 24 gösterge üzerinden eğitim sisteminin mevcut fotoğrafı ve ihtiyaçları ortaya konuldu.’’ Şeklinde konuştu.

Acar tarafından yapılan açıklamada toplumun eğitilmesinin kişilerin eğitilmesi ile mümkün olacağından söz edildi. Öğretim olmadan kapasitenin olmayacağından da bahseden Eğitim–Bir–Sen şube başkanı, raporda öğretmenlerin yer aldığı kısımları da irdeleyerek Türkiye eğitiminde öğretmenin önemi üzerinden de konuşmasını sürdürdü. Raporda direkt olarak öğretmenlerin yer aldığı bölümlerin vurgulanması sağlandı.

Eğitim–Bir–Sen 2018 Raporunda Öğretmenler

Eğitim alanında en önemli husus, Acar tarafından öğretmenler olarak gösterildi. Peki, öğretmenler 2018 Eğitim–Bir–Sen raporunda ne şekilde yer aldı?

2018 raporuna göre öğretmenler;

“TIMSS ve PISA gibi uluslararası mukayeseli çalışmalar, en başarılı eğitim sistemlerinde anahtar rolün öğretmenler olduğunu gösteriyor. Öğretmenlerin öğrenci başarısı üzerindeki etkisinin, müfredattan da öğretim teknik ve materyallerinden de çok daha yüksek ve anlamlı olduğu gözüküyor. Öğretmenler, dezavantajlı öğrencilerin dezavantajını ortadan kaldıracak en önemli unsur olarak tanımlanmaktadır. UNESCO, ILO, UNICEF ve UNDP genel direktörlerinin 2014 Dünya Öğretmenler Günü’nde yayımladıkları ortak bildiride,

‘‘Bir eğitim sistemi ancak öğretmenleri kadar iyidir. Öğretmenler, evrensel ve herkes için kaliteli eğitim açısından vazgeçilmezdir’’vurgusu yapılıyor. Ancak Başkan, Türkiye’deki öğretmenlerin sorunları üzerinden durarak, bu önemin ne kadar karşılığının verildiği yönünde de sözlerine yer verdi. Rapora dair detaylar ile 2018 yılı sonu değerlendirmesi yapılmış oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.