Trakya'nın turizme açık tek mağarası olan ve binlerce yarasayı barındıran Dupnisa Mağarası ziyaretçilerini cezbediyor.

2022_08_yarasa2

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmaları doğrultusunda 2003 yılında turizme açılan Dupnisa Mağarası, çok sayıda yarasaya ev sahipliği yapıyor.

Bursa'da Kış Ortası Su Kuşu Sayımı Yapıldı: Dikkuyruk Türü Tehlikede! Bursa'da Kış Ortası Su Kuşu Sayımı Yapıldı: Dikkuyruk Türü Tehlikede!

2022_08_yarasa3

Birbirine bağlı iki kat ve üç bölümünden oluşan galerinin giriş bölümü olan sulu mağara, yılın her dönemi turizme açık tutulurken, kuru mağara ise yarasaların üremesi için her yıl 6 ay ziyarete kapatılıyor.

2022_08_yarasa4

"Doğal klima" olarak adlandırılan mağaranın girişinde sıcaklık 10-12, kuru mağarada 15-17 derece arasında değişiyor.

thumbs_b_c_e97607ae8af45da2854946a9572cfc23

Hava sıcaklıklarının arttığı temmuz ayı ve ağustos aylarında mağarayı ziyaret edenlerin sayısında artış gözleniyor.

Yarasalar dışında "kavuşamayan eller"e benzetilen sarkıtlar da ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Bu yıl 1 milyon turist hedefimiz bulunmakta

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ersoy Canbek, fiziksel görünümü, konumu ve bilinilirliğiyle öne çıkan Dupnisa mağarasının görülmesi gereken yerlerden olduğunu söyledi.

Trakya'nın turizme açık tek mağarası Dupnisa'nın sarkıt ve dikitleriyle görsel şölen sunduğunu, mağaraya ilginin her geçen gün arttığını söyledi.

2 bin 700 metre uzunluğundaki mağaranın 450 metrelik kısmının turizme açık olduğunu, "Mağarada 60 bin yarasa kışı bu alanda geçirmektedir. Yarasaların üreme dönemleri olan 15 Kasım-15 Mayıs arasında turizme kapalı olan mağara, yarasa türleri için bir koruma alanıdır."

Mağarayı ziyaret eden yerli turistlerin yanı sıra yabancı turist sayısının arttığını anlatan Ersoy Canbek, şöyle devam etti:

"Özellikle ziyaretçi sayısı son yıllarda 500 binin üzerinde gerçekleşmiş olup, sağlık ve karavan turizminin gözdesi haline gelmiştir. Bu yıl 1 milyon turist hedefimiz bulunmaktadır.

Bulgaristan, Romanya ve özellikle Yunanistan üzerinden çok fazla ziyaretçi alıyoruz. Mağara, yıl içerisinde sürekli akan yer altı nehri ve nehrin meydana getirdiği göller, dev boyutlu sarkıt, dikit ve sütunlar ve büyülü atmosferi ile sizleri bekliyor."

Mağaranın bu kadar güzel olacağını hiç beklemiyorduk

Bulgaristan'dan gelen Nikolata Andrea, mağaranın çok güzel olduğunu yarasalardan biraz korktuklarını söyledi.

Ülkelerinde mağaranın güzelliklerini anlatacaklarını ve tekrar geleceklerini, "Mağaranın bu kadar güzel olacağını hiç beklemiyorduk. Bu kadar güzel bir mağarayı ilk kez gördüm."

Dupnisa'ya nasıl gidilir?

Kırklareli merkezden Dupnisa Mağarası'na gitmek için Istranca Dağları istikametine 58 kilometre katedilmesi gerekiyor.

Birçok akarsu ve gölün bulunduğu yolda, sık ağaçların dal ve yaprakları gökyüzünü kaplıyor. Yol kenarındaki tesislerde mola verenler, Istranca Dağları'nın bol oksijenli havasını soluma imkanı buluyor.