Dünyada tırmanışta önemli yeri bulunan 5 bin 137 metre rakımlı Ağrı Dağı, yılın her dönemi Almanya, Fransa, İspanya ile komşu ülke İran başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından ve yurt içinden dağcıları ağırlıyor.

08_Nisan_19_haziran_29_AA-28260127

Araçlarla ilçeye bağlı Ağrı Dağı eteklerindeki Çevirme mezrasına gelen dağcılar, burada belirli bir ücret karşılığında bölgedeki köylülerin at ve katırlarıyla sağladığı lojistik destekle ilk tırmanış sırasında kamp yüklerini hafifletiyor.

08_Nisan_19_haziran_29_AA-28260129

Tırmanışa geçen dağcılar, yüksek irtifaya uyum sağlamak ve dinlenmek için aynı gün 3 bin 200 metre, ikinci gün 4 bin 200 metrede kamp yapıyor.

Yıldırım Belediyesi’nden Miniklere Eğlenceli Çevre Dersi Yıldırım Belediyesi’nden Miniklere Eğlenceli Çevre Dersi

08_Nisan_19_haziran_29_AA-28260140

Üçüncü gün zirve yapan dağcılar, daha sonra ilk kamp alanına geri dönüp faaliyetlerini sonlandırıyor.

08_Nisan_19_haziran_29_AA-28260136

Her geçen gün daha çok ilgi görerek dağcılar ve doğa tutkunlarının rotasına giren Ağrı Dağı, tırmanış turizmiyle yöre ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

İranlılar gruplar halinde geliyor

İran'dan gelen dağcılardan Yusuf Enveri, fırsat buldukça Türkiye'de dağcılık ve çeşitli etkinliklere katıldıklarını söyledi.

"Türk milletini çok seviyorum. Şimdiye kadar yaz kış toplam 16 defa Ağrı Dağı'nın zirvesine çıktım. Buraya tırmanış yapmak çok güzel. İranlılar buranın zirvesine çıkmayı çok seviyor ve son zamanlarda gruplar halinde gelerek tırmanış yapıyorlar. İki yerde kamp kurup daha sonra zirveye çıkıyoruz. Bu aralar tırmanış yapmak için en uygun dönemler ama zirvede kar ve buz bizi bekliyor."

Ali İbrahim Zade ilk defa Ağrı Dağı'na tırmanış yapacağı için ayrı bir heyecan yaşadığını söyledi.

Simayec Asenzade daha önce yaz ve kış Ağrı Dağı'na tırmandığını dile getirerek, bu defa da kalabalık bir grupla bölgeye geldiklerini anlattı.

Simayec Asenzade, "Ağrı Dağı bizim için farklı tırmanış için güzel bir dağ. Karlı ve güzel bir zirvesi olduğundan İranlılar buraya tırmanış için ilgi gösteriyor. Zirveye ulaşmak zor, iki gece konaklaman lazım. İnşallah bundan sonra fırsat buldukça yine Ağrı Dağı'na çıkmak için geleceğiz."