Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Kovid-19 bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır."

Dünya Sağlık Örgütü Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 2022 yılında Kovid-19'un küresel acil durumunu sonlandırmaya yönelik bugün yayımladığı planının detaylarını paylaşarak, Ukrayna ve Etiyopya'daki insani durumu değerlendirdi.

thumbs_b_c_64dc85de9497167718cf1d0df3775e56

Türkiye'nin karşılaşacağı sakin ada ülkesi: Faroe Adaları Türkiye'nin karşılaşacağı sakin ada ülkesi: Faroe Adaları

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "2022 yılında Kovid-19 Küresel Acil Durumunu Bitirmek için Stratejik Hazırlık ve Mücadele Planı"nın dünya için uygulanılabilir olduğunu "Kovid-19 bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır."

Virüsün geleceğine dair 3 senaryo

Virüsün evrimine dair 3 senaryo bulunduğunu belirten Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "En iyi senaryoda, bundan sonra güçlendirici aşı dozlarını gerekli kılmayacak şekilde az varyant görmüş olacağız.

İkinci senaryoda virüsün evrim geçirmeye devam ettiğini, fakat aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının azaldığını görebiliriz. En kötü senaryoya göre ise bundan sonra virüsün daha şiddetli ve bulaşıcı varyantlarının çıktığını, bu yeni tehdide karşı hiçbir aşının işe yaramadığını görebiliriz."

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, söz konusu senaryolar ışığında Dünya Sağlık Örgütü planının gerçekleşmesi için her ülkenin virüs takibi, aşılama, Kovid-19'a karşı dayanıklı sağlık sistemi, virüsle mücadele araçlarına eşit ulaşımın sağlanması ve küresel iş birliği konularına önem vermesi gerektiğini söyledi.

Kovid-19 ile mücadele araçlarının iyi bir şekilde kullanılarak salgının kontrol altına rahatlıkla alınabileceğinin altını çizen Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Aşı ve tedaviye adil ulaşımı sağlayarak çok sayıda hayat kurtarabiliriz."

Afrika nüfusunun yüzde 83'ü henüz aşılanmadı

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu kapsamda 2022 yılın ortasına doğru her ülkenin nüfusunun yüzde 70'ini aşılaması hedefinin kritik önem taşıdığını hatırlatarak "Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler çoğunlukla bu hedefi tuttururken başta Afrika ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülke bu hedefin gerisinde kalmıştır. Afrika nüfusunun yüzde 83'üne henüz tek bir doz aşı bile yapılmamıştır. Bu benim için kabul edilemez bir durum."

Rusya-Ukrayna savaşına dair Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Ukrayna'da Rusya'nın saldırıları sonucu hasar gören bölgelere Dünya Sağlık Örgütü tıbbi yardımlarını sürdürdüğü ve savaşın başladığı 24 Şubat tarihinden beri 160 ton tıbbi ekipmanın başta kuşatma altındaki Mariupol kenti olmak üzere ülkede sağlık sisteminin etkilendiği bölgelere dağıtıldığı bilgisini paylaştı.

Ukrayna'da sağlık merkezlerine 82 saldırı yapıldı

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Rusya'nın şimdiye kadar Ukrayna'daki sağlık merkezlerine 82 saldırı gerçekleştirdiğini, bu saldırılarda 72 kişinin yaşamını yitirerek 43 kişinin de yaralandığını söyledi.

Ayrılıkçı isyanların olduğu Etiyopya'nın Tigray bölgesine insani yardım dağıtılması için geçen hafta ilan edilen ateşkesi olumlu karşıladığını söyleyen Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Bu ateşkesin, bölgede sağlık hizmetleri, elektrik ve komünikasyon gibi altyapıların yeniden tesisini sağlamasını umuyoruz."

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ateşkesin ilan edilmesine rağmen Aralık 2021 yılından beri bölgeye hiçbir gıda yardımının ulaşamadığının altını çizerek "İnsanların açlıktan öldüğü bir ortamda her bir saat kıymetlidir. Tigray'da güvenlik güçlerinin 6 milyon sivile karşı yaptığı kuşatma, modern tarihte en uzun süren kuşatmalardan biri olmuştur."

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü ayrıca, örgütün Ukrayna, Afganistan ve Etiyopya gibi acil insani durumlar karşısında yardımları ve Kovid-19 ile mücadeleye desteklerinin sürdürülmesi için 2,7 milyar Amerikan doları fona ihtiyacı olduğunu hatırlatarak uluslararası camiaya yardım çağrısında bulundu.