Prof. Dr. İsmail Balık "Solunum yolu Enfeksiyonları mevsimsel" Prof. Dr. İsmail Balık "Solunum yolu Enfeksiyonları mevsimsel"

Kovid-19'un nereden türediğinin bulunması için uzmanlardan oluşan bir ekip görevlendirilmesi çağrılarına Dünya Sağlık Örgütü'nün kulak verdiğini söyleyen Ghebreyesus, bu kapsamda "700'ün üzerinde başvuru yapan uzmandan 26'sını seçerek" Kovid-19 Patojenlerinin Kökenini Araştırmak İçin Bilimsel Danışma Grubu'nu (SAGO) kurduklarını belirtti.

SAGO'nun görev tanımına dair Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "SAGO, Kovid-19 dahil olmak üzere salgın potansiyeline sahip yeni ortaya çıkan patojenlerin kökenlerine yönelik çalışmaları tanımlamak ve yönlendirmek için küresel bir çerçeve geliştirmek üzere Dünya Sağlık Örgütü 'ne tavsiyede bulunacaktır."

SAGO'nun uzman listesinin onay aşamasında olduğunu anlatan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 2 haftalık değerlendirme süresinden sonra üyelerin açıklanacağını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan dünyayı durduran bu virüsün kaynağını bütün insanlığın merak ettiğini, "Bütün ülkelere, gazetecilere ve diğer herkese, bu konunun tartışılması için fırsat tanımaya çağırıyorum."

SAGO'nun Kovid-19'un kökeninin bulunabilmesi için "son şans" olabileceğine vurgu yaptı.

Kovid-19’un kökeni

Kovid-19 hayvanlardan insanlara nasıl bulaştığı henüz açıklanamazken, yarasa kaynaklı virüsün bir ara tür (pangolinler) aracılığı ile insanlara bulaşmış olabileceği düşünülüyor.

Çin'in Yünnan bölgesindeki bilim adamları 2019 ve 2020 yıllarında, 2013 yılında yaşayan bir Shamel at nalı yarasası (Rhinolophus shamel) örneğinde yüzde 96,2 oranında Kovid-19’a benzer patojen bulduklarını açıklamıştı.

Çin’in güneyine 2020 yılı Şubat ayında kaçırılmaya çalışılan iki Malayan Sunda pangolininde (Manis javanica) de SARS-CoV-2 ile yakından ilişkili iki patojen bulunmuştu.

Son olarak Kamboçya’da araştırmacılar, 2021 yılı Ocak ayında, 2010 yılında yaşayan iki Shamel at nalı yarasasının Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2 ile yüzde 92,6 benzerlikte patojen taşıdığını ortaya koymuştu.