Kovid-19'un Delta varyantı yanı sıra Omicron varyantı İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde vaka artışlarına sebep oldu.

Tüm Türkiye'de mevsimsel grip vakalarında artış yaşandı. Bu durum, akıllara bu hastalıkların semptomları arasındaki fark ve benzerliklerin neler olduğu sorusunu getirdi.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, üç hastalığın semptomlarının neler olduğu ve hangi sıklıkla görüldüğüne dair açıklamada bulundu.

Gribin sık görülen belirtilerinin öksürük, boğaz ağrısı, ateş, burun akıntısı, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı ve nefes darlığı olduğunu, hapşırığın az görülen, koku ve tat kaybının ise çok az görülen belirtilerden olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Omicron varyantı sık görülen semptomların başında öksürük, boğaz ağrısı, hapşırık, burun akıntısı, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı ve nefes darlığı geldiğini, ateşin az görülen, koku ve tat kaybı ise çok az görülen belirtilerinden olduğunu söyledi.

Delta varyantında öksürük, boğaz ağrısı, ateş, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı, nefes darlığı şikayetlerin sık görüldüğüne dikkati çeken Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, hapşırık, burun akıntısı ile koku ve tat kaybının az görülen semptomlardan olduğunu söyledi.

ARALIK 2021_OCAK 2022_omicron-B

Şikayetler başladığı andan itibaren PCR testi yaptırılması çok önemli

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Kovid-19'un iki varyantı ile mevsimsel gribin semptomlarının birbirine çok benzediğine dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Üç hastalığın da belirtileri birbirine çok benziyor. Bu nedenle ayırt etmek çok zor ve her hastada farklı semptomlar ve şikayetler gözlemliyoruz. Dolayısıyla şikayetler başladığı andan itibaren PCR testi yaptırılması çok önemli.

Özellikle Omicron varyantı çok hızlı yayıldığı için erken dönemde test yaptırılması ve izole olunması bir çok kişinin hastalığa yakalanmasını engellemiş oluyor."

Hekimlerin "Hastalık yoktur hasta vardır" prensibi doğrultusunda hareket ettiğini söyleyen Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, bu nedenle hastayı farklı bakış açılarıyla değerlendirmek zorunda olduklarını, çünkü hiç ummadıkları anda şikayet ve semptomların ortaya çıkabileceğini söyledi.