Tüm sektörler için önemi günden güne hızla artan dijital dönüşüm uygulamaları, daha verimli iş süreçleri oluşturma sürecinde etkin rol oynuyor.

thumbs_b_c_089814edaadf1577dc7ceee3250e1f5d

Amerika araştırma şirketi Gartner'ın verilerine göre, dünya çapındaki bilgi teknolojilerine yönelik harcamaların yüzde 5,5 artışla 2022 yılında 4,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Bu kapsamda, yapay zeka, veri analitiği, siber güvenlik, kurumsal yazılımlar, bulut sistemleri gibi dijital dönüşümü etkileyecek alanlardaki yatırımlar ve gelişmeler önem taşıyor.

Kompozit yapay zeka uygulamaları öne çıkacak

İleri analitik şirketi SAS’ın Güneydoğu Avrupa Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Lideri Altan Atabarut, konuya dair yaptığı açıklamada, "kompozit yapay zeka" kavramı 2022 yılı öne çıkacağını söyledi.

Kompozit yapay zekanın bir iş problemi için en uygun yapay zeka metodolojilerinin "kombinlenerek" kullanılmasına dayandığını, "Tedarik zincirinde yapay zeka kullanımıyla yaşanan dalgalanmaları tahminleyip önlem almak kritik hale gelecek.

Türkiye’de lojistik, rotalama, envanter optimizasyonu, fiyatlama optimizasyonu başlıklarının popüler hale geleceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin ekonomisinde  önemli rol oynayan tarım alanında hastalıkların oluşup yayılmasını önlemek üzere küçük ve büyük baş hayvanların canlı takibine dair analitik uygulamaların yaygınlaşmasını bekliyoruz."

CBOT Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mete Aktaş 2022 yılı yapay zekanın, teknoloji yatırımlarının en çok yoğunlaştığı alan olmaya devam edeceğini belirterek, "Salgının da etkisiyle bir çok şirket yapay zeka tabanlı uygulamaları gündemine aldı.

Özellikle diyalogsal yapay zekaya sahip sanal asistanlar ve sesli asistanların öne çıkması ile biz de CBOT olarak 2021 yılını ciddi bir büyüme ile tamamladık.

2017 yılından beri yükselişte olan chatbot uygulamalarını barındıran diyalogsal yapay zeka çözümleri 2022 yılında artık çağrı merkezlerinin sesli yanıt sistemleri içerisinde sıkça karşımıza çıkacak. Diyalogsal yapay zekanın 2022 yılında 77,6 milyar dolarlık bir pazar hacmine ulaşması bekleniyor."

Yerli bulut platformlarına ilgi artacak

Yerel bulut platformların da 2022 yılı öne çıkması bekleniyor. Kişisel Verileri Koruma Kanunu gibi veri regülasyonları nedeniyle şirketlerin yurt dışı verilerinin yerel olarak saklama ihtiyacı yerli bulut servis sağlayıcılarına yönelik talebi artırıyor.

Yerli bulut servisi sağlayıcısı Bulutistan'ın CEO'su Begim Başlıgil, Türkiye'de genel bulut pazarı halihazırda yüzde 24 büyüme kaydettiğini belirterek, 2022 yılına kadar tüm kurumsal pazarın yüzde 50'sinin çoklu bulut kullanmasının beklendiğini söyledi.

"Hibrit bulut uygulamaları artması ile bulut orkestrasyon ve bulut yönetimi çözümlerine ihtiyaç duyulabilir. Esneklik ve entegrasyon bir gündem haline gelebilir.

Bulutistan olarak, SAP Hana Cloud servis sağlayıcı olarak yüzde 34 pazar payı ile lider durumdayız. 110'dan fazla büyük kurumsal müşterilerimizin SAP Hana Projeleri, Bulutistan üzerinden ilerliyor.

2022 yılı hedefimiz, pazar payının yüzde 50'sine ulaşmak. Ayrıca salgın ile hızlanan şirketlerin dijitalleşme ihtiyaçlarının bulut pazarını daha da büyüteceğini öngörüyoruz."

Kurumsal yazılım sektörü yeni yılda büyüyecek

Salgınla birlikte öne çıkan teknolojilerden olan uzaktan kimlik doğrulama teknolojilerin de yeni yılda daha çok tercih edilmesi bekleniyor.

Kimlik yönetim platformu sağlayıcılarından Identify'ın Global CEO'su Neslihan Özbugutu Ortakasapbaşı, çeşitli raporlara göre, uzaktan kimlik doğrulama pazarının 2026 yılına kadar 17 milyar doları aşacağını ve yüzde 22 büyüyeceğini söyledi.

2021 yılı 1,1 milyar olan uzaktan kimlik doğrulama kontrollerin sayısı 2026 yılına 3 katına çıkarak 3,8 milyara yükseleceğini, "Uzaktan müşteri ediniminde şu anda ağırlıklı olarak bankacılık ve finans sektöründe süreçler yoğunlaşsa da biz bunun ıslak imza gereken her sektör için vazgeçilmez hale geleceğini biliyoruz.

Noterden tapu dairelerine, sigortadan araç kiralamaya, eğlenceye oyuna kadar uzaktan müşteri edinimini konumlandıracak bir çok sektör bulunuyor."

Next4biz Kurucu Ortağı Tamer Gülce ise salgının, müşteri odaklı dijital dönüşüm kavramını hayata hızla soktuğunu dile getirdi.

Müşterinin çoklu kanallardan iletişimde olmayı ve her kanalda tanınmayı istediğini, "Burada kurumsal yazılımların ön plana çıktığını net olarak görüyoruz. Şirketlerin, iş süreçleri yönetimi yazılımına olan ihtiyaçları ve talepleri gün geçtikçe artıyor.

Araştırmalara göre kurumsal yazılım sektörü yüzde 11,5 büyüyerek 2022 yılında 670 milyar dolara çıkacak. Kurumsal yazılımlarda öne çıkan trendin ise esnek yapılı, bilgi teknolojileri bağımlılığını azaltan yazılımların ve veri odaklı yaklaşımlar olacağını söyleyebiliriz."

Siber saldırılarda artış bekleniyor

Kaspersky Türkiye Pazarlama Müdürü Ünsal Yurdakonar da 2022 yılında endüstriyel kuruluşlara yönelik siber saldırıların devam edeceğini ve otomatik olarak tespit edilip önlenmesinin zorlaşabileceğini söyledi.

Saldırıların 2022 yılı operasyonları aksatmaya ve işletmelere daha da yıkıcı şekillerde zarar vermeye devam etmesini beklediklerini, "Salgın sonrası çok önemli bir eğilim, sağlık sektöründeki dijitalleşmenin daha çok veri ihlaline yol açacağıdır.

Önümüzdeki yıl, daha çok hasta verisi internete taşındıkça ve sağlık hizmeti sağlayıcıları tele-sağlık gibi dijital tedavi hizmetlerini benimsemeye devam ettikçe, sağlık sektörü için saldırı vektörü genişlemeye devam edecek."