6 Şubat depreminden sonra Bursa'da yeni hayat....Minibüste başladılar, işyeri açtılar

Bursa'da yaşanan 6 Şubat depremi sonrasında, Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinden Bursa'ya göç eden Ergen ailesi, yaşadıkları zorlu süreci atlatarak yeni bir hayata adım attı.

Yıldırım Belediyesi, Şirinevler'de Tapu Teslimi ve Kamulaştırma! Yıldırım Belediyesi, Şirinevler'de Tapu Teslimi ve Kamulaştırma!

Evlerini kaybeden aile, önce bir minibüste gözleme ve çi börek işine başladı, ardından ise bir dükkanda işlerini büyüttü.

Ergen ailesi, 49 yaşındaki Zeynep Ergen ve eşi Osman Ergen ile birlikte, geçen yılın 6 Şubat'ında meydana gelen depremin ardından Malatya'dan Bursa'ya göç etti.

Bursa'ya yerleştikten sonra ev kiralayan aile, öncelikle eski bir minibüs alarak gözleme, çi börek, çay ve kahve satmaya başladı.

Zeynep Ergen, depremin hayatlarını kökten değiştirdiğini belirtirken, Bursa'ya taşınmanın başlangıçta zor olduğunu ancak çocuklarının yardımıyla adapte olduklarını ifade etti.

Aile, minibüs işini büyüterek 10 metrekarelik bir dükkan kiraladı ve börekçilik işini sürdürmeye başladı.

Zeynep Ergen, "Bu yaştan sonra ev hanımlığından iş hayatına geçiş yaptık. Süreç kolay olmadı, ama çocuklarımızın da desteğiyle ayakta kaldık" dedi.

Malatya'yı özlediğini ve geri dönmek istediğini belirten Zeynep Ergen, "Geri döndüğümde kendi şehrimi bulamayacağım. Ama tabii ki gitmek isterim" diye ekledi.

Aile büyüğü Osman Ergen ise inşaat ustalığından Bursa'ya getirdiği malzemelerle iş yapmaya çalıştığını ancak sağlık sorunları nedeniyle bu mesleğe devam edemediğini ifade etti.

Aile, Bursa'da geçinmek için çeşitli işlerde çalışarak hayat mücadelesine devam ediyor.

Ergen çiftinin çocukları arasında mekatronik mühendisi ve elektrik teknikeri olan kızları ile kuaför dükkanında çalışan oğulları bulunuyor.

Aile, geçirdikleri zorlu sürecin ardından bir şekilde ayakta kalarak yeni bir başlangıç yapmanın mutluluğunu yaşıyor.