Deprem sonrası Yastık altı altınlar bankalara gidiyor

Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında altın gibi değerli maden birikimlerin enkaz altında bulunması dikkat çekmişti.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, depremin yaşandığı tarihten sonra yastık altındaki altınların bankaya girişinin hızlandığını belirtti.

Depremlerin ardından Trakya'daki arsalara ilgi arttı Depremlerin ardından Trakya'daki arsalara ilgi arttı

"BÜTÜN BİRİKİMLER ENKAZ ALTINDA KALDI"

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın “Ekspertiz için gelen altın tutarı üç katına çıktı. Her geçen gün talep yukarı doğru gidiyor. Depremden sonra güvenli liman gördükleri için halkımız altınlarını bankaya getirmeye başladı. Türkiye'de 10 bölgede böyle büyük bir deprem olduktan sonra insanların bütün birikimleri enkaz altında kaldı" şeklinde konuştu.

derepm-altin

"YOĞUN TALEP VAR"

Konuya dair açıklamalarda bulunan Nadir Metal Rafineri Eksper Koordinasyon Müdürü Süleyman Yenihayat “Özellikle yastık altı altın Türkiye'de oldukça popüler. Yaklaşık 10 senedir bankalarda altın toplama günleri düzenliyoruz. Şu anda deprem bölgesiyle ilgili de yoğun talepler alıyoruz. Hacimlerde yüzde 30-40'dan fazla artış oldu. Daha da artacağını bekliyoruz" dedi.
BloombergHT