Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlere dair, "Ülkemizin hafızasındaki en büyük felaket olan 1999 depreminden 3 kat daha büyük, 3 kat daha yıkıcıdır. Asrın felaketi olarak nitelenen bu deprem, neredeyse bin kilometrelik bir alanda hissedilmesine rağmen asıl 500 kilometrelik alanda yıkıma yol açmıştır."

228878

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş depremlerde şu ana kadar 21 bin 43 kişi yaşamını yitirdiğini, 80 bin 97 kişinin yaralı olarak kurtarıldığını açıkladı.

1721030

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çalışmaların sonlandırıldığı bölgedeki ekipleri yıkımın daha ağır olduğu Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman'a aktarıyoruz."

thumbs_b_c_ce9c9dc486a72658090efa5a72d150cf

Şeyh Raşid hayatını kaybetti Haberi Yalan çıktı! Şeyh Raşid hayatını kaybetti Haberi Yalan çıktı!

"Devletimizin tüm imkanlarını seferber etmiş durumdayız" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bize güvenin, bize inanın. Biz vatandaşımızı darda, yoklukta sokakta bırakmadık ve bırakmayız. Yüz binlerce konutu alt ve üstyapısıyla yeniden inşa edecek, depremde büyük yıkıma uğrayan şehirlerimizi yeni baştan kuracak planlamaları yapıyoruz."

Halihazırda yurt dışından gelen ekiplerle birlikte 160 bin personelin, 10 ilde bilfiil çalıştığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Reklam, şöhret ve gündem olma peşinde koşmayan o gizli kahramanların hakkını ödeyemeyeceğimizi iyi biliyoruz."

Depremler nedeniyle üniversitelerde tamamen uzaktan eğitime geçilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bazı odaklar, siyasi partiler, STK'lar ahlaksızca, edepsizce, birlik beraberliğin tavan yapması gereken dönemde saldırının peşinde. An birlik olma anıdır."

Erdoğan, depremzedelerin barınmasına dair, "Üniversitelerimizin tamamının KYK'ye ait yurtlarını bu işlerde kullanacağız, zira yaza kadar üniversitelerimizi tatil ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş depremler nedeniyle üniversitelerde tamamen uzaktan eğitime geçileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde ikamet eden ve bu illerin nüfusuna kayıtlı 13 binin üzerindeki yükümlü askerin mart ve nisan celplerinin mayısa ertelendiğini bildirdi.