Seçimler 2. tura kalırsa süreç nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda üç aday da yeterli oy sayısına ulaşılamaması durumunda ikinci tur 28 Mayıs 2023 te yapılacak.

Türkiye’den dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda üç aday da seçilmek için yeterli oy sayısı olan yüzde 50 artı 1 oya ulaşamadı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı seçim takvimine göre, ikinci tur 28 Mayıs’ta yapılacak.

14 Mayıs 2023 Pazar günü Türkiye, Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Yurt içinde kurulan 190 bin 736 sandıkta 50 milyonu aşkın seçmen oy kullandı.

Başkan Yazıcı; Türkiye Yüzyılının Anahtarı Cumhur İttifakında Başkan Yazıcı; Türkiye Yüzyılının Anahtarı Cumhur İttifakında

Resmi olmayan verilere göre, Cumhur İttifakı’nın Adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 50+1 oy çoğunluğunun altında kalırken seçimlerin ikinci tura kalma ihtimali güçleniyor.

Buna göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışacak.

15 Mayıs: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesi için belirlenen süre saat 17.00'de sona erecek. Geçici sonuçların ilanının gecikmesi halinde aday ikamesine ilişkin seçim takvimi buna göre teselsül ettirilecek. Propaganda dönemi başlayacak. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi saat 17.00'de sona erecek ve ilçe seçim kurullarınca en geç saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

16 Mayıs: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itiraz süresi saat 17.00'de son bulacak ve yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

17 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı YSK'ye yapılacak itiraz süresi 17.00'de sona erecek. İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişikliklerinin SEÇSİS'e işlenmesine başlanacak. Yurt dışı ilçe seçim kurulunca, varsa saklama ve ulaştırma kurulu, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişiklikleri yapılacak.

Seçimler ikinci tura kalırsa ne zaman yapılacak? 2023 Seçim kaç gün sonra tekrarlanacak, kimler oy kullanabilecek? YSK 2. tur seçim tarihi

18 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.

19 Mayıs: YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.

20 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

24 Mayıs: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

27 Mayıs: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek.

Editör: Yüksel Aslan