Taykonot ekibi, Çin uzay programı için rekor 6 ay boyunca yörüngede görev yapacak. Görev kapsamında uzay istasyonunun kurulması için gerekli kritik teknolojiler test edilecek.

Ekip, Çin yeni yılı Bahar Bayramı'nı uzayda kutlayan ilk taykonot grubu olacak.

Ekipte 55 yaşındaki görev lideri Cai'nin yanı sıra, 41 yaşındaki bayan taykonot Vang Yaping ve ilk uzay yolculuğunu yapan 41 yaşındaki Yı Guangfu yer alıyor.

Togg'un 2023'te üreteceği akıllı cihaz sayısı belli oldu Togg'un 2023'te üreteceği akıllı cihaz sayısı belli oldu

Seferin komutanlığını üstlenen Cai, daha önce 2008 yılında Dünya yörüngesini kateden "Şıncou-7" görevinde Çin adına ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren taykonot olmuştu. Cai'ye uçuş sonrasında "uzay seferi kahramanı" unvanı verilmişti.

Uzay istasyonunda görevlendirilen ilk bayan taykonot

Ekipte yer alan bayan taykonot Vang 2013 yılında Dünya yörüngesini kateden ve uzay istasyonunun ilk prototipi niteliğindeki "Tiengong-1" modülüne demirleyen "Şıncou-10" seferine katılarak, "Şıncou-9" görevinde yer alan Liu Yang uzaya çıkan ikinci Çinli bayan olmuştu.

İlk defa uzay görevine çıkacak olan Yı ise 2010 yılında ikinci nesil taykonotlar grubuna katılmıştı.

Çin'in uzay istasyonu kurma planı

Çin, Amerika'nın uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi nedeniyle kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yapıyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya'nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile aynı boyutlarda olacak.

Çin, Tienhı (Göksel Uyum) adı verilen istasyonun çekirdek modülünü 29 Nisan'da fırlatmıştı. 29 Mayıs'ta Tiencou-2 (Gök gemisi-2) kargo mekiği ile istasyona bir ikmal seferi gerçekleşmişti.

Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo'dan oluşan ilk taykonot ekibi "Şıncou-12" mekiği ile 17 Haziran'da istasyona gönderilmişti.

"Vıntien" (Gökleri Aramak) ve "Mıngtien" (Gökleri Düşlemek) adlarını taşıyan laboratuvar modülleri de 2022 yılında uzaya yollanacak.

Ana iskeletin oluşmasından sonra, sonraki yıllarda "Şüntien" (Gökleri Dolaşmak) adı verilen uzay teleskobu, ayrı bir modül olarak istasyona eklenecek.

İstasyon 2022 yılında tamamlanabilmesi için dört insanlı sefer ve dört kargo seferi yapılması hedefleniyor.