Çin'in üçüncü büyük şehri Guangcou, Kovid-19 salgınının başından beri karşılaştığı en büyük vaka artışını kontrol altına almaya çalışıyor.

thumbs_b_c_21fdce4262a5420b3113f1a71155617b

Vaka sayısı salgının başından beri en yüksek düzeye çıkarken şehirde karantina tedbirleri artırıldı.

v2inkoronavirs_1649070851

Guangcou Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Cang Yi, hafta sonu düzenlediği basın toplantısında, "şehrin, son 3 yıldaki en karmaşık ve zor salgın önleme ve kontrol durumuyla karşı karşıya olduğunu" belirtti.

Guangcou Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Parti Sekreteri Cang Coubin de yeni vakaların büyük bölümünün Omicron altvaryantı "BA.5.2"den kaynaklandığını bildirdi.

Şehirde önceki gün 746 vaka tespit edilirken sayı dün 1325'e çıkmıştı. Dün tespit edilen vakaların 1253'ü İnci Nehri kıyısındaki metropol ilçe Haycu'da görüldü.

Bölgede yaşayan 31 bin kişinin, yayılma riskini azaltmak için eyaletin diğer şehirlerine gönderildiği bildirildi.

Vakalar Pekin'de artıyor

Başkent Pekin'de yeni vakalar ortaya çıkarken yüksek ve orta düzey riskli bölgelerinin sayısı giderek artıyor. Şehirde önceki gün 49, dün ise 59 vaka tespit edildi.

Pekin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, yeni vakaların bazı üniversite kampüslerindeki salgın öbeklerinden ve hane içi yayılmadan kaynaklandığını bildirdi.

Karadeniz Tahıl Girişimi küresel gıda güvenliğini ilerletti Karadeniz Tahıl Girişimi küresel gıda güvenliğini ilerletti

Son 24 saatte 5 bin 643 vaka

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 569, göstermeyen 5 bin 74 vaka saptanırken günlük vaka sayısı son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Vaka sayısı nüfusa oranı az olmasına ve büyük bölümünün hastalık belirtisi göstermemesine rağmen Çin, "sıfır vaka" olarak adlandırılan katı salgın kontrol tedbirlerini uygulamaya devam ediyor.

Kovid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat yasakları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin yasaklanması ve kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor.