ESA Genel Direktörü Josef Aschbacher, Paris'te gerçekleştirdiği basın toplantısında, Çin ile yakın gelecekte insanlı uzay programında işbirliğini düşünmediklerini söyledi.

thumbs_b_c_1164996aaf8d49ccffa44c64bd561ebc

Toplantıda Çin'in uzay istasyonuna astronot yollayıp yollamayacaklarına dair çevrim içi soruya yanıt veren Aschbacher, "Çin Uzay İstasyonu'ndaki faaliyetlere katılmak için ne bir bütçe ne de siyasi bir teşvik ve niyet söz konusu değil."

Aschbacher, ESA'nın paydaşı olduğu Uluslararası Uzay İstasyonundaki (ISS) faaliyetlerine ve yükümlülüklerine odaklanacağını vurgulayarak, aynı türden ikinci bir göreve vakit ve kaynak ayırmayı planlamadıklarını belirtti.

Türkiye'de bankalara 'truva atı' saldırıları yüzde 238 arttı Türkiye'de bankalara 'truva atı' saldırıları yüzde 238 arttı

Aschbacher'in açıklamasıyla ESA, Çin ile işbirliği konusundaki tutumunu ilk kez açıkça ortaya koymuş oldu.

ESA ile Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) arasında 2014 yılında bir işbirliği anlaşması imzalanmış, bu kapsamda Avrupalı astronotlar Samantha Cristoforetti ve Matthias Maurer, Çinli taykonotlarla Çin'in Yantai şehrinde 9 günlük ortak eğitime katılmıştı.

Ajans, aynı yılın sonunda yaptığı açıklamada, "nihai hedefin Çin ile uzun vadeli işbirliği yapmak ve ESA astronotlarını Çin'in kuracağı uzay istasyonuna yollamak olduğunu" dile getirmişti.

ESA, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından sonra Rus uzay ajansı Roscosmos ile ortaklaşa geliştirdiği Mars keşif aracı projesini rafa kaldırmıştı.

Savaşın yol açtığı küresel jeopolitik gerilimlerin, Rusya ile olduğu kadar Çin ile işbirliği konusunda çekimser bir tavra yol açtığı yorumu yapılıyor.

Çin'in uzay istasyonu kurma planı

Çin, Amerika'nın uzay araştırmaları alanında işbirliğini yasaklaması ve ISS programına katılımını engellemesi nedeniyle kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşması planlanan "Tiengong" (Ay sarayı) adlı istasyon tamamlandığında, Rusya'nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

İstasyonun ana parçası "Tienhı" (göksel uyum) adı verilen çekirdek modül, 29 Nisan 2021 yılında, ilk laboratuvar modülü "Vıntien" (gökleri aramak), 24 Temmuz 2022 yılında, ikinci laboratuvar modülü Mıngtien (gökleri düşlemek), 31 Ekim 2022 yılında fırlatılmış, çekirdek modüle laboratuvar modüllerinin eklenmesiyle istasyonun "T" biçimli ana iskeleti tamamlanmıştı.

"Şüntien" (gökleri dolaşmak) adı verilen uzay teleskobunun da bu yıl ayrı bir modül olarak istasyona eklenmesi planlanıyor.