“Adresinizde tanımadığınız kişiler oturuyor mu, mutlaka kontrol edin”

CHP İL BAŞKANI KARACA’DAN ÇOK ÖZEL ÇAĞRI

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, sosyal medyada son günlerde "Adresimde başka biri oturuyor mu?" sorusunun yoğun olarak gündeme geldiğini ve vatandaşların endişeye kapıldığını belirterek, herkesi e-Devlet üzerinden hane halkı kayıtlarını incelemeye davet etti.

Bursa Belediyesi, Sinek Mücadelesini Teknolojiyle Yürütüyor Bursa Belediyesi, Sinek Mücadelesini Teknolojiyle Yürütüyor

Vatandaşların bilgisi dışında başka kişilerin de adrese kayıtlı olmasının, sandık seçmen listelerinin doğru hazırlanamamasına yol açabileceği gibi icra takibi benzeri hukuki sorunlar çerçevesinde mağduriyet de yaşatabileceğini belirten CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, sosyal medya paylaşımlarında ve ardından yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

Seçim ve sandık güvenliğinin ilk adımı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi hane kayıtlarını titizlikle kontrol etmekten geçiyor. Lütfen internetten e-devlet sitesine girerek, hane halkının tümünün Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarına işlenmiş bulunduğundan; ayrıca bilginiz dışında kişilerin eklenmemiş olduğundan emin olunuz. Gerçeğe aykırı bir durumla karşılaşmanız durumunda, kayıtların düzeltilmesi için ivedilikle İl-İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurunuz.”

“ADRESİMDE KİMLER OTURUYOR” NASIL ÖĞRENİLİR?

1-www.turkiye.gov.tr adresinden ana sayfanın üst kısmında yer alan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayın.

2-Açılan ekranda e-Devlet Şifresi, e-İmza, Mobil İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden herhangi birini kullanarak sisteme geçiş yapabilirsiniz.

3-Eğer e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isterseniz ise; belirtilen alanlara T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın. Ardından altı taraftakiler alan “Sisteme Giriş Yap” butonunu kullanın.

4-Sisteme giriş yapıp e-Hizmetler kısmından veya yukarıda bulunan arama bölümünden yararlanmak istediğiniz hizmetin adını girin.

5-“Aynı Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi Sorgulama” yazmanızın ardından bu hizmetin adı karşınıza çıkacaktır. Sonrasında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü “Aynı Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi Sorgulama” hizmetine tıklayın.

6-İsterseniz Aynı Hanede İkamet Eden Kişi Belgesini yine aynı sayfada yer alan “Yazdır” butonu yardımıyla yazdırabilirsiniz.

ismet-karaca