1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bursalı Süt Üreticileri İneklerini Kasaplara Satıyor
Bursalı Süt Üreticileri İneklerini Kasaplara Satıyor

Bursalı Süt Üreticileri İneklerini Kasaplara Satıyor

Bursa Yenişehir’de artan maliyetler karşısında süt üreticileri çareyi ineklerini kasaplara satmakta buldu. Maliyetlerden dolayı umduğunu bulamayan süt üreticileri ineklerini kasaplara sattığı için hayvan sayısında ve süt miktarında hızlı düşüş yaşanıyor.

A+A-

Bursa Yenişehir’de süt üreticileri, yem fiyatlarının artmasına rağmen süt fiyatlarının düşmesinden dolayı süt ineklerini kasaplara satmaya başladı. Konuyla ilgili konuşan Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, üreticilerin hayvanlarını maliyetlerden dolayı kasaplara sattığını belirtti. Başkan Tuna, süt ineği varlığının azaldığını, süt üretiminin de hızla gerilediğini vurgulayarak, 1 litre süt gelirinin 1,5 kilo hayvan yemi fiyatına eşit olması gerektiğini, bu oranın büyük ölçüde bozulduğunu söyledi. Süt üreticisinin 1 litre sütten elde ettiği gelirle ancak 750 gram hayvan yemi alınabildiğini, süt geliri ile hayvan yemi fiyatları arasındaki denge iyice altüst olduğundan dolayı süt ineklerinin kasaplara verildiğini belirterek, “bu olumsuz gidiş süt üreticilerimizin çaresizliğini ortaya seriyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamasını şu şekilde sürdüren Tuna, kasaplara verilen hayvan sayısında yaşanan artışın, satış fiyatlarının da düşmesine neden olduğunu belirterek, süt üreticilerinin zararının her geçen gün katlanarak arttığını, ineklerin kilosuna geçen yılbaşına kadar 33 TL civarında fiyat biçildiğini ancak şuanda alım fiyatı 18-25 TL arasında olduğunu söyledi.

Yenişehir’de 10 bin olan süt ineği varlığının 8 bine kadar gerilediğini, diğer taraftan 5 bin civarında dananın kasaplara kesime verilmesinden dolayı da dana varlığının 10 bine kadar gerilediğini belirterek, Kurban Bayramı'nda yapılacak kesimlerle beraber dana varlığının 8 bine kadar gerileyeceğini söyledi. 

Süt fiyatlarını Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediğini ifade eden Tuna, üreticinin eline şuanda litre başına 1.80 lira ile 1.92 lira arasında kazanç geçtiğini belirtti. Elde edilen bu kazançla süt üretiminin devam etmesinin mümkün olmadığının vurgulayan Tuna, hayvan sayısı azaldıkça süt üretimi de düşüyor. 2018 yılı ocak ayında ilçede 290 ton olan günlük süt üretimi, bugünlerde 142 tona kadar geriledi. Ancak üretimin 142 ton olduğunu söylemek de mümkün değil. Çünkü süt üretimi azaldığı için süt ve süt ürünleri imal eden büyük firmalar, ihtiyaçları olan sütü kendi besledikleri hayvanlardan karşılıyorlar. Süt üreticilerinin gerçek süt üretimlerini günlük 80 ton olarak hesaplıyoruz diye konuştu.

Haber: Ömer KAYA
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.